Avangard romanlarıyla tanınan Hikmet Temel Akarsu, ilk kez bir tarihi romanla çıkıyor okurun karşısına.


Sadece küçük Asya değil, dünya tarihinde de büyük bir kırılmayı temsil eden Malazgirt Meydan Savaşı, Akarsu'nun yapıtında büyük bir imparatorluğun bile boyun eğdiremediği özgür bozkır savaşçılarının, yaşam ritimlerini doğanın ritmine uydurmuş göçerlerin, kendilerini özgürlük idealine adamış bahadırların destansı öyküsüne dönüşüyor.

Özgürlerin Kaderi, önemli bir tarihsel dönemeci aktarırken bugüne dek hamasi bir milliyetçi söylemle ele alınagelmiş Malazgirt Meydan Savaşı'na yerleşik kalıpların dışında, yeni bir yaklaşım getiriyor.
Bir yandan halihazırda geçerli olan tarihsel vizyonumuza alternatif düşünsel tezler öne sürerken, şövalye romanlarına özgü bir naifliği de kültürümüze taşıyan Akarsu, buna karşılık yapıtını "şövalye romanı" yerine "bahadırlık romanı" olarak nitelendirmeyi tercih ediyor.

Özgürlerin Kaderi, adanmışlığa dayanan ve yürek burkan bir duygusallığı da barındıran kurgusuyla dikkat çekiyor. Özgürlük, kardeşlik, adalet, paylaşma, dayanışma gibi değerleri düstur edinmiş, bu değerler uğruna savaşmış bir kavmin tiranlara karşı koyarken içinde bulunduğu ruh hali, gözlerimizi yaşartan bir menkıbe olup çıkıyor.
Stok Kodu
9789759992934
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
328
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-04
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat