Atatürk, Hilafeti kaldırarak ve tekke ve zaviyeleri kapatarak Türk Milletini kara taassiba iten her türlü gericiliğe karşı bir mücadele başlatmıştı. ibadet dilinin Türkçeleştirilmesi, milletin samimi dini duygularının istismar edilmesinin önüne geçebilmek için gerekliydi. Atatürk dönemine kadar Arapça okunan Cuma hutbelerinin Türkçeleştirilmesi işte bu mücadelenin bir parçası olarak gündeme gelmişti.
Bu kitap, Atatürk'ün isteği üzerine, dönemin Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi tarafından hazırlanan Cuma hutbelerinden oluşmaktadır. Atatürk'ün Cuma hutbeleri öncelikle ilk Türkçe hutbeler olmaları nedeniyle önemlidir. Ayrıca hutbelerin içeriği bizzat Atatürk'ün kontrolünde hazırlanmıştır. Bu nedenle hutbelerde devlet ve millet sevgisi aşılanmaya çalışılmakta, gerici akımlara karşı laik bir anlayışla Türk Milletinin dini sorumlulukları hatırlatılmaktadır.
Atatürk döneminde camilerde okunan bu hutbeler, Atatürk'ün ölümünden sonra hasıraltı edilmiştir. Atatürkçü din bilgini Emine Şeyma Usta tarafından tekrar ortaya çıkarılan bu hutbeleri, hem Atatürk'ün dine bakışını göstermek, hem de Atatürk'ün ölümünden sonra yaşanan karşıdevrim sürecinin bu hutbeleri nasıl gizlediğini hatırlatmak için günümüz Türkçesine aktararak yeniden yayınlıyoruz.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Stok Kodu
9799756288558
Sayfa Sayısı
232
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat