Hangi Kuvayı Milliye Bugün iki Kuvayı Milliye bulunmaktadır. Biri, bir ittifak hareketidir. Bu hareket, içinde, pek çok farklı ideolojik hareketi birleştirir. Irkçılardan, şeriatçılara, maoculardan, liberallere kadar; hiçbiri ne Atatürkçü, hatta ne de'Türk olmayan marjinal gruplar biraraya gelmektedir.

İkincisi ise bir ittifak hareketi değildir, politik bir taktik hareketi hiç değildir. Bu, ideolojik referansı Atatürkçülük olan, kendini hakim ideolojik ve politik kavramlaştırmaların dışında tanımlayan, Üçüncü Dünya'nın mazlum milletlerine özgü, bir ideolojik harekettir.

Yani aslında iki tür Kuvayı Milliyeci anlayış arasında sadece ufak farklılıklar değil, uzlaşmaz zıtlıklar vardır. Hatta şunu iddia ediyoruz: bir ittifak harekeli olarak ortaya çıkan Kuvayı Milliyecilik Üçüncü Dünya'nın mazlum millet ideolojisi olan Kuvayı Milliyeciliği yani Atatürkçülüğü engellemek için piyasaya sürülmüştür.
(Tanıtım Yazısı'ndan Alıntı) Hangi Kuvayı Milliye, İleri Yayınları, 9789756288009, Gökçe Fırat, Ali Özsoy, Özgür Erdem, Güneş Ayas
Stok Kodu
9789756288009
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat