Nâzım'ın Çilesi Nazım Hikmet üzerine yazılan kitaplar içinde en ilginçlerinden biri de Radi Fiş'in kaleme aldığı "Nazım'ın Çilesi" adlı elinizdeki kitaptır. Bu kitap, Nazım Hikmet'in hayatı, sanatı ve kişiliği üzerine yazılmış ilk toplu eserdir.

Maksim Gorki tarafından kurulan ve içinde Shakespeare, Goethe, Balzac, Tolstoy gibi dünyanın önde gelen "dahi" yazarlarının sıralandığı "Büyük Adamların Hayatları" adlı dizide 1968'de Moskova'da yayınlanmış ve 150 bini bulan ilk baskısı iki ay içinde tükenmiş olan kitabın hemen ikinci baskısı yapılmıştır.

Radi Fiş, Sovyetler Birliği döneminde ülkenin en ünlü gazetecilerinden biridir. Çok iyi Türkçe bilen Radi Fiş, "Büyük şair Nazım Hikmet'e olan saygı ve vefa borcumu böylece ödüyorum" diye tanıttığı bu kitabını yazmadan önce, iki defa Türkiye'ye gelerek şairin hemen bütün dost ve yakınlarıyla iletişim kurmuş, belge toplamış, araştırma yapmıştır.

Radi Fiş, Nazım Hikmet'in 1950'de Moskova Havaalanı'na ayak bastığı andan, ölümünden bir gün öncesine kadar onunla hemen her gün birlikte bulunmuş, hatta kendisine Sovyetler Birliği dışındaki gezilerinde de eşlik etmiştir. Bu bakımdan "Nazım'ın Çilesi", büyük şairin hayatını aydınlığa kavuşturmakta, bu dönem hakkında ortaya atılan söylentilerin, uydurmaların ve iftiraların yerine gerçeğin ta kendisini koymaktadır.

9 Eylül 2000'de ölümüne dek pek çok kez ülkemizi ziyaret eden Radi Fiş, Nazım Hikmet'ten sonra birçok Türk aydınıyla da yakın dostluklar kurmuştur. Dostluklarının ürünü olan "mektuplar"la birlikte ölümünden hemen önce kaleme aldığı Türk-Rus edebiyatı ve ilişkileri hakkındaki düşünceleri de ilk kez bu baskıda yer almaktadır. N
Stok Kodu
9799756288473
Boyut
165-235
Sayfa Sayısı
367
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
N    kitap    kitap al    kitap satış   
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat