Türkiye’de Sivil Toplum ve Milliyetçilik

%20
Türkiye'de Sivil Toplum ve Milliyetçilik,Stefanos Yerasimos
Son yılların sihirli sözcükleri; “Sivil Toplum“ ve “Sivil Toplum Kuruluşu“ (STK). Hakim medya söyleminde, devletten ya da politikadan kesilen umutlar, “sivil toplum inisiyatifleri“ denen alanda aranıyor; “STK'lar“, saf-temiz, otantik, demokratik bir yurttaş iradesinin tezahürleri sayılıyor. Etkili STK'lara sahip olma özleminin, kimi zaman, “muasır medeniyet seviyesine ulaşma“nın güncel ölçütü gibi düşünüldüğünü görüyoruz. Sivil toplum alanını ve Sivil Toplum Kuruluşları'nı, yaka silkilenden bambaşka bir kamusal kültürün kurucuları kabul etmek ne kadar doğru? Yekpare bir STK'lar gövdesinden veya “erkinden“ söz edilebilir mi? STK'lar ne kadar, ya da daha yansız bir ifadeyle nasıl siviller? Kamusal-sivil-özel (ya da politik-toplumsal-kültürel) ayrımlarını mutlaklaştırmak ne kadar doğru ve STK'lar bu ayrımlarda ya da kesişim noktalarında nerede duruyorlar? Devletin gözetimi ve özellikle son yılların baskın milliyetçiliğinin ideolojik nüfuzu, Türkiye'deki STK'ları nasıl etkiliyor?
Elinizdeki derlemede, Türkiye'de çok farklı yapılara, yönelimlere, hedeflere sahip STK'ları bu sorular ışığında gözlemleyen araştırmalar yer alıyor:
Ülkü Ocakları (Kemal Can), Atatürkçü Dernekler (Necmi Erdoğan), Meslek Odaları (Tanıl Bora), İşadamı Örgütleri (Karin Vorhoff), İnsan Hakları Dernekleri (Gottfried Plagemann), Göçmen Dernekleri (Alexandre Tomumarkine), İslamcı Kadın İnisiyatifleri (Barbara Pusch).
Sivil toplum alanının dışında veya kıyısında yer alan siyasal partilerin sivil toplum alanıyla gerilimli ilişkisini özgül bağlamlarda yorumlayan çalışmalar da derlemenin kapsamında yer alıyor.
Merkez Sağ Partiler (Nuray Mert), Fazilet Partisi (Gerard Groc), Aleviler ve Sosyal Demokratlar (Harald Schüler).
Ayrıca sivil toplum alanında resmi ideolojinin ve milliyetçiliğin nüfuzu, iki “performatif“ alana inceleniyor:
Cumhuriyetin 75. Yılını ve Osmanlı İmparatorluğu'nun Kuruluşunun 700. Yılını Kutlamaya Dönük STK Etkinlikleri (Nicolas Moncoea), Futbol Dünyasındaki Milliyetçilik (Tanıl Bora).
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789754708554
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
616
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat