Filistin Ulusal Hareketinin Kurucusu Hacı Emin El-Hüseyni

%20
Filistin Ulusal Hareketinin Kurucusu Hacı Emin El-Hüseyni,Zvi Elpeleg
Hacı Emin el-Hüseyni Filistinlilerin bugün adını hemen hemen hiç anmadıkları, Filistin ulusal hareketini kuran, Filistin davasını İslam dünyasının gündemine sokan kişiydi. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Filistin İngiliz manda yönetimi altındayken, çok genç yaşta Kudüs müftüsü seçilmiş, yaklaşık otuz yıl boyunca Filistinlilerin tartışmasız lideri olmuştu.
1948'de İsrail Devleti kurulunca , Hacı Emin, Filistinlilerin Yahudiler karşısında uğradığı yenilginin sorumlusu, hatta simgesi sayıldı. Yine de, hayatının geri kalan bölümünde mücadelesini sürdürdü, çeşitli Arap devletlerinin desteğini elde etmeye çalıştı. Kitabın en ilginç bölümü, Hacı Emin'in İkinci Dünya Savaşı'nda Mihver Devletleri'yle işbirliği yıllarına
ilişkin. Hacı Emin, bu yıllarda, Filistin sorununun çözümü için, İngiltere'nin karşısında duran en büyük güç olan, Nazi Almanyası'yla yakınlaşmayı tek çıkar yol olarak görmüştü. Belgelere dayanan bu önemli biyografi, bize hem unutulmuş bir lideri tanıtıyor, hem de Filistin sorununun tarihini uluslararası çıkar çatışmaları bağlamında daha iyi anlamamız için pek çok ipucu sağlıyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789754706932
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
335
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1999-05
Çeviren
Dilek Şendil,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat