İzmir Destanlar Çağından 19. Yüzyıla İzmir

%20
Destanlar Çağından 19. Yüzyıla İzmir,Konstantinos Oikonomos
İzmir, Cumhuriyet'in kuruluşundan ve şehrin yanmasından önce çok kültürlü, çok cemaatli, çok uluslu ve çok kimlikli özelliğiyle kozmopolit ve tipik bir liman kenti idi... Kentin bu özelliği onun üstüne yapılan araştırma ve çalışmaların karakterini de etkilemiştir.
Bu kitap, ilk kez 1817'de Konstantinos Oikonomos tarafından İzmir Üzerine İnceleme adıyla Rumca yayımlanır. 1868'de Slaars, Oikonomos'un çalışmasını oldukça önemli eklerle zenginleştirerek Fransızca'ya çevirir. 1932 yılında ise, kitap bu kez Arapzade Cevdet tarafından o günün diline çevirilir. Ancak bu çeviri, gerek günümüz diline uzaklığı, gerekse Arapzade Cevdet'in -deyim yerindeyse- keyfi çıkarma ve eklemlerinden ötürü tartışmalıdır. Bu nedenle elinizdeki kitap, Oikonomos ve Slaars'ın orjinal metinlerine sadık kalınarak yayına hazırlanmıştır. “Tarihin başlangıç dönemi destanlar çağının karanlığında kaybolup giden İzmir kenti, çeşitli nedenlerle, arkeoloğu, tarihî sikke derlemecisini, tarihçiyi, eski dillerle uğraşanları, ticaret erbabını ve genel olarak burada yaşayan ya da burayı ziyaret etmiş kişileri ilgilendirir. Böyle iken, bu kent hâlâ hasat için çift sürülecek çok geniş bir alana sahip olmasına rağmen onun tarihini yazacak bir tarihçi bulamamıştır...“ Slaars geçen yüzyılda, İzmir üzerine yapılan araştırmaların yetersizliği konusundaki düşüncelerini böyle kaleme almıştı.
Ancak günümüzde gerek akademisyenler, gerekse amatör tarihçilerimiz İzmir'in bu bâkir topraklarını yeni yeni keşfetmeye başladılar.
Bilge Umar'ın titiz ve yetkin çevirisi ve de ciddi emek ürünü eklerle zenginleştirerek yayına hazırladığı bu kitap, bu mümtaz şehrin tarihi üzerine kaleme alınmış en önemli klasiklerden biridir.
“Kutsal Meles'e karşı, Pagos'un tepesinde oturacak olanlar, eskisine oranla üç hatta dört kat daha mutlu yaşacaklar.“
Slaars-
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789754708646
Boyut
160-230
Sayfa Sayısı
244
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-01
Çeviren
Bilge Umar,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat