Modern Türk Edebiyatı Üzerine Okumalar

%20
Modern Türk Edebiyatı Üzerine Okumalar,Nüket Esen
Modern Türk Edebiyatı Okumaları, titiz edebiyat incelemeleriyle tanıdığımız Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyesi Nüket Esen in son yirmi yılını verdiği çalışmalarını, bu süre içinde kaleme aldığı makalelerini biraraya getiren özenli bir derleme. Ahmet Mithat tan başlayarak Tanzimat dönemine, erken Cumhuriyet yazınından günümüze dek uzanan bu kapsamlı çalışma okura, Türk edebiyatındaki, dolayısıyla fikir dünyamızdaki süreklilik ve kopuşları görme fırsatı veriyor.
Ele aldığı yazarları ve eserlerini, özgünlükleriyle olduğu kadar, genel yazma ve okuma pratikleri bağlamında, edebiyat teorileriyle ve yabancı edebiyat metinleriyle ilişki içinde inceliyor.
Makaleler okura, Ahmet Mithat dolayımıyla Doğu-Batı meselesine, Yakup Kadriyle devlet-aydın-halk ilişkisine, Fatma Aliye ve Halide Edip Adıvar ile kadın deneyimine ve yazınına, Orhan Pamukla parçalanmış bir gerçeklik içinde kimlik ve yazmaya dair duruşa, İhsan Oktay Anarla hakikat ve kurgu sorgulamalarına uzanan geniş bir düşünsel coğrafyada rehberlik ediyor.
Stok Kodu
9789750504075
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
256
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2010-04
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat