Paris İstanbul Kudüs Bir Seyyahın Günlüğü

%20
Paris İstanbul Kudüs Bir Seyyahın Günlüğü,François-rené De Chateaubria
Paris İstanbul Kudüs Bir Seyyahın Günlüğü Bir dönüme anlamak geçmişi, günü ve geleceği anlamanın ilk önemli adımlarından biridir.
Chateaubriand, 18 Temmuz 1806'da Paris'ten "Kutsal Toprak'a gitmek için memleketinden çıkan son Fransız, belki de ben olacağım" diyerek döneminin tüm önyargılarını kuşanmış olarak başlar yolculuğuna. 1800'lerin başında Paris, Kudüs arasındaki coğrafi yapının özelliklerinin yanında yol boyunca ilginç kültürel gözlemlerde de bulunur.

Hıristiyan, Yahudi, Müslüman ve bir dizi ulus arasındaki anlayış ile anlamayışı karşımıza çıkarır seyyahımız. Farklı olmanın ne anlama gelebileceğinden çok farlılıkların ne olduğunu görürüz, çoğu zaman seyyahımızı şaşırtan davranış ve yaşamlarla karşılaşırız.

Yapıtın günümüzde devam eden din ve ulus çatışmalarının doğuş bilgilerini içermesi kitaba farklı bir önem de vermekte. Günümüzde süregelen uluslararası ilişkilerde gelişmeleri anlamak için elinizdeki kitap temel kaynaklardan birini oluşturmakta. Yaklaşık iki yüzyıl önce insanların düşünce yapıları ve birbirlerine bakışlarını günümüzde de farklı biçimde ancak aynı özde sürdürdüklerini görmek ilginç olacaktır.
(Arka Kapak) Paris İstanbul Kudüs Bir Seyyahın Günlüğü, İlkbiz Yayınevi, 9789756220047, François-rené De Chateaubriand
Stok Kodu
9789756220047
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat