Uluslararası İlişkiler Vefa Tokluun Uluslararası İlişkiler kitabı, dış politika konularını merak eden ve izleyenler için başucu kaynaklarından olmaya aday. Kara Harp Okulu öğretim elemanlarından Albay Vefa Toklu, güç ve uzun bir geçmişi olan uluslararası ilişkiler konuları ile Türkiyenin dış politika sorunlarını, konuların karmaşıklığı içinde kaybolmadan çözümlemeyi başarıyor. Kitabın ABDnin önleyici savunma doktrini, Kıbrıs süreci, Ege sorunları, su sorunu gibi tartışılan güncel konuları da içermesi, kitaba olan ilgiyi artıracak nitelikte.
Kitap, 7 temel bölümden oluşuyor: Temel Kavramlar ve Teori, Uluslararası İlişkilerin Aktörleri, Uluslararası Hukuk, Diplomasi, Uluslararası Politika, Uluslararası Uyuşmazlıklar, Türkiye'nin Taraf Olduğu Uyuşmazlıklar.
Vefa Toklu, kitabında Türkiye'nin dış politika hedeflerini incelerken, uluslararası sistemde son yıllarda ortaya çıkan köklü değişiklikler ile Türkiyenin çevresindeki sorunların çözümlenmesi ve yumuşatılmasının zorluklarına işaret ediyor. Vefa Toklu, kitabın son bölümünde Türkiyenin taraf olduğu uluslararası uyuşmazlıklardan; Musul sorunu, Egede kara suları ve kıta sahanlığı uyuşmazlığı, hava sahası ve komuta sorunları ile su sorunu ve Kıbrısı ayrıntılı olarak inceliyor. Özellikle Ege sorunları ve su sorununa ilişkin bölümler, teknik yönleri nedeniyle karmaşık bulunan konuyu öğrenmek isteyenler açısından oldukça yararlı bilgiler sunuyor. Toklu, Türk dış politikasında su sorunu ve uluslararası hukuk alanındaki birikimini bu bölümde aktarıyor. (Ayhan Şimşek: Cumhuriyet Strateji Eki, 18 Ekim 2004)
Bölümlere ilişkin detaylarda ise ilk bakışta göze çarpan başlıklar şöyle: Teori ile ilgili genel bilgi, analiz düzeyi, teorideki son yaklaşımlar, günümüz uluslararası ortamı, ABD AB arasındaki zımni anlaşma, belirsiz iki kutupluluk, ulus devletle ilgili gelişmeler, self - determinasyon, boğazlarla ilgili düzenlemeler ve gelişmeler, Avrupa Ahengi, Milletler Cemiyeti, Birleşmiş Milletlerin son dönem faaliyetleri, AB genişleme süreci, Avrupa Konseyi, NATO ile ilgili yeni yapılanma, KEİT, Blackseafor, azınlıklar, mülteciler, terörle ilgili gelişmeler, insan haklarının uluslararası koruması AİHMin yeni yapısı, uluslararası hukuk iç hukuk ilişkisi, savaş (silahlı çatışma) hukuku, Yugoslavya ve Ruanda uluslararası mahkemeleri, Uluslararası Ceza Mahkemesi, silahlı çatışma hukukunda sorumluluk, diplomasi tasnifi, silahsızlanma, silahlanma, uluslararası politikada ekonomik yöntemler, küreselleşme, Türkiyenin dış politika hedefleri, strajedi, uluslararası uyuşmazlıkla ilgili yeni yaklaşım, uluslararası mahkemeler, BMnin uyuşmazlık / çatışma çözümü, barışı destekleme harekatları, meşru müdafaa - önleyici müdafaa, Musul sorunu, kıta sahanlığı ile ilgili uluslararası hukuk gelişmeleri, su sorunu ve Kıbrısla ilgili son gelişmeler.
Ayrıca kitaba; Montreux Sözleşmesinin ilgili maddeleri, Magna Carta, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ilgili maddeleri, uluslararası ilişkilerle ilgili kavramları kapsayan bir sözlük ve kavram indeksi de ilave edilmiştir.
Kitap üçüncü baskıya hazırlanırken; 2004 Haziranından bu yana AB ile ilişkilerdeki gelişmeler, BMnin insan hakları konusundaki yeni yapılanması, uluslararası ortamda ortaya çıkan hususlar yeniden ele alınmış, yeni veriler doğrultusunda bazı bilgiler güncellenmiştir. Uluslararası İlişkiler, İmaj Yayıncılık, 9789758752126, Vefa Toklu
Stok Kodu
9789758752126
Boyut
140-200
Sayfa Sayısı
620
Basım Yeri
Ankara
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat