Radikal Medyaİsyancıların İletişimi ve Toplumsal Hareketler

%20
Radikal Medya,Heyet - Kurul - Komisyon
Prof. Downing, bu kitabında, sadece radikal medya ile bağlantıları nedeniyle popüler kültür, iktidar, hegemonya, kamusal alan, demokrasi, diyalog, sanat, estetik, din ve etnisiteyi teorik düzlemde tartışmakla kalmıyor; aynı zamanda bizzat kendisinin de katıldığı vaka çalışmalarıyla, radikal medya ortamlarında yaşananları ayrıntılı olarak ele alıyor.

Radikal Medya, medyanın eskiden basın ve radyo, günümüzde ise bunlara eklenen televizyon ve internetten ibaret olmadığını, toplumsal hareketlerle birlikte doğup gelişen ve sonra da sönümlenen bu ortamda konuşma, dans, şakalar, şarkılar, duvar yazıları, giyim, tiyatro, gösteri sanatları, bildiriler, fotomontaj, posterler, duvar resimleri, film ve video gibi araçların da kullanıldığını hatırlatıyor.

Bir çok dil bilen Prof. Downing'in yerinde inceleyip ayrıntılı olarak anlattığı Portekiz, İtalya, ABD ve Sovyetler Birliği'ndeki radikal medya kuruluşları, yaşanmış ve yaşanmakta olan zorlu var olma mücadeleleriyle birlikte, demokratik ortamlar olarak da toplumun tümüne örnek oluşturuyor. Teori ile pratiğin güzel bir şekilde harmanlandığı Radikal Medyaya, Prof. Downing'in genç çalışma arkadaşları Tamara Villareal, Genéve Gil ve Laura Stein de iki makale ile katkıda bulunuyor.

Southern Illinois Üniversitesi'nin Kitle İletişimi ve Medya Sanatları Akademisi Küresel Medya Araştırma Merkezi Başkanı olan, daha öncesinde Greenwich, Massachusetts ve Texas Üniversitesinde dersler veren Prof. John D. H. Downingin medya üzerine yaptığı ve daha önce bir çok dile çevrilen bu kapsamlı araştırma Türkiyede önemli bir boşluğu dolduracak nitelikte.
Stok Kodu
9789755336183
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
480
Basım Tarihi
2011-9
Çeviren
Hüseyin Aykol
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat