....
Bu kitabım da çeşitli yazılarımdan oluşuyor. Ama yukarıdaki soruların yanıtlarına öncelik tanımak gibi bir özelliği var. Sadece yazılarım içinden seçme yaparken önceliği bu konuya tanımakla yetinmedim; aynı zamanda bu konuyla ilgili kuramsal bir çalışmaya da, birinci bölümün sonunda, “Asker ve Siyaset“ başlığı altında yer verdim.
Kitaptaki diğer bölümlerde ise bir yenilik yok: Atatürk ve Kemalizm Üzerine... Demokrasi Üzerine...Laiklik Üzerine..... Güneydoğu Sorunu Üzerine... Sol Üzerine...
Bunlar, “Atatürk'e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği“nden “Bir Türkün Ölümüne“ kadar, bazı kitaplarımda hep yer alan bölüm başlıkları. Yerlerini koruyorlar, çünkü Türkiye'nin gündemindeki yerleri de hiç değişmiyor. Ama altıncı bölümde yer alan “Demokratik Toplumcu Çağrı“ya özellikle dikkati çekmek isterim. Cumhuriyet Gazetesi'nin “Kemalizm geçmişin bekçiliği değil, geleceğin öncülüğüdür“ başlığı altında tam metin yayımladığı bu “çağrı“nın, ilerici aydınlar için özel bir önemi olduğuna inanıyorum.
Kitabın bölümlerini oluşturan yazılar, genellikle kronolojik bir sıra içinde yerlerini aldılar. Böylece olayların oluşum ve gelişim sürecinin daha kolay yakalanabileceği düşünüldü.
Ahmet Taner Kışlalı
Ankara, 31 Temmuz 1999
(Önsöz'den)
Stok Kodu
9789755332826
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
431
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
1999-11
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat