Dünya Sistemi Beş Yüzyıllık mı, Beş Binyıllık mı?Beş Yüzyıllık mı, Beş Binyıllık mı?

%20
Dünya Sistemi,Kolektif

Liste Fiyatı : 47,00 TL
İndirimli Fiyat : 37,60 TL
(Bu ürünü aldığınızda 37 puan kazanacaksınız)
   37

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Derlemeye katkıda bulunan yazarların çoğuna göre, çağdaş dünya sistemi son beş yüzyılın olgusu olmayıp, en azından beş binyıllık bir geçmişe sahip.
Bugünkü “dünya sistemi“nin çekirdeği ilk kez MÖ 3000'de Güney Mezopotamya'da kök salmış, “hegemonya odakları“ zamanla değişip gelişerek günümüze dek ulaşmıştır. Sermaye birikimi olgusu, dünya sisteminin yalnızca son beş yüzyıllık değil, beş binyıllık tarihinin itici gücünü oluşturmuştur.
Elinizdeki yapıt, William H. McNeill, Andre Gunder Frank, Barry K. Gills, K. Ekholm, Jonathan Friedman, David Wilkinson, Samir Amin, Janet Abu-Lughod ve Immanuel Wallerstein gibi ünlü ekonomipolitik ve tarih bilginlerinin yazılarını içerir ve bu yazılar bir akım oluşturmaya adaydır. Aynı zamanda tarihi, birçok “ulusal tarih“ karalamaları ve “Avrupamerkezci bir uygarlık tarihi“ taslağı olmaktan kurtarma yolunda bir girişim olarak algılanabilir.
“Dünya Sistemi“ savıyla ilgili görüşleri yansıtan editörler, sonuçta, Ranke'nin “evrensel tarihten başka tarih yazılamaz“ yargısına katılmaktadırlar.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789755333502
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
573
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2003-04
Çeviren
Esin Soğancılar,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat