Ekonomilerdeki gelişmelere paralel olarak finansman disiplininde de büyük değişimler yaşanıyor. Para tedariki olarak bilinen geleneksel finansman anlayışı, yerini işletme faaliyetlerini yöneten ve yönlendiren bir yapıya bırakıyor. Buna göre finansman disiplini ve işletmenin finansman yöneticisi iki temel karar seti ile karşı karşıya kalmaktadır. Kitabımızda geniş şekilde ele alınan birinci set kararlar, finansman kararlarını, sermaye piyasası kararlarını, yani hisse senedi, tahvil ya da değişik alternatifleri içeren fon tedariki kararlarını kapsamaktadır. Finansman yönetiminin ikinci temel kararları, tedarik edilen fonların işletme kaynaklarına dağıtımı olarak ortaya çıkmaktıdır. Bu karar setinde temel olan iki konu, işletmenin duran varlıklara ve dönen varlıklara kaynak tahsis edip etmeyeceği ile ilintilidir.
İşletme finansman yönetiminde yer alan bu iki temel karar seti arasında paranın zaman değeri, finansal analiz, finansal planlama ve kontrol gibi birçok yan finansman konuları bulunmaktadır. Yukarıda saydığımız birçok kararın sorumlusu olan finansman yöneticisinin temel amacı, işletmeyi ilgilendiren finansman ve yatırım kararlarını doğru şekilde yerine getirerek işletmenin elde ettiği nakit miktarının ve hisse başına kazancını maksimize etmektir. İşletme faaliyetlerinden elde edilen nakit miktarının ve hisse başına kazanç miktarının maksimize edilmesi, işletmenin hisse senidi fiyatlarının maksimize olmasına neden olacaktır. Dolayısıyla hisse senedi fiyatları maksimize olan işletmenin hissedarlarının zenginlikleri de maksimize edilmiş olur. Böylece finansman yönetiminin misyonu tamamlanacaktır.
Sonuç olarak, bu kitapta anlatılan finansman yönetimi, bir işletmenin fon tedariki ile başlayan ve hissedarların zenginliklerinin maksimize edilmesi ile sonuçlanan bir kararlar zinciri içermektedir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789755332802
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
376
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
1999-11
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat