Kurt Kapanında Kısır Siyaset Gizli Belgelerle Boru Hattı Bozgunu

%20
Kurt Kapanında Kısır Siyaset,Lale Sarıibrahimoğlu
Yaklaşık yüz yıldır petrol konusunda büyük bir rekabet ve çekişme yaşanıyor. Bu “Büyük Oyun“ bugün, Ortadoğu'dan sonra gaz ve petrol zenginliği bakımından, ikinci sırada yer alan Hazar bölgesinde yoğunlaşıyor. Tüm dünyanın dikkatini çeken bu muazzam zenginlik Türkiye'de de heyecan yarattı. Hazar petrollerinin Baku ile Ceyhan arasından yapılacak boru hattı ile Akdeniz'e taşınması, Türkiye'ye hem ekonomik kazanç ve siyasi ağırlık sağlayacak, hem de dev petrol tankerlerinin Boğazlar üzerindeki yükünü hafifletecekti. Türkiye petrol mücadelesinden yanlış politikalar, hatalı kararlar ve iç tüketim hesapları ile kendi bindiği dalı nasıl kesti? Baku-Ceyhan hattı, gerçekleşse dahi getireceği stratejik kayıplar neler?
Ankara'nın Rusya'yı görmezden gelip Moskova'nın üstünden atlamak istemesi, Aliyev'e karşı darbe girişimi, petrol konusunda oynanan oyunlar, Londra, New York, Moskova'da kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklar, büyük petrol şirketlerinin Türkiye'yi devre dışı bırakma çabaları, Ankara'nın politikasının tutarsızlığı...
1997 Bülent Dikmener jüri özel ödülünü de alan Lale Sarıibrahimoğlu, saydam ve duru bir üslupla gizle belgelerle boru hattı bozgununu belgeleyip, sergiliyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789755332154
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
144
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
1997-11
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat