Kadının Konumu Nasıl Değişti?Feodalizmden Kapitalizme

%20
Kadının Konumu Nasıl Değişti?,Sheila Margaret Pelizzon

Liste Fiyatı : 29,00 TL
İndirimli Fiyat : 23,20 TL
(Bu ürünü aldığınızda 23 puan kazanacaksınız)
   23

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Egemen ideoloji, ataerkil kurumunun feodalizmden kalma bir zihniyet olduğunu, modern çağın başlamasıyla kadınların özgürleştiğini iddia eder. “Kadının Konumu Nasıl Değişti?“ bu görüşün doğruluğunu araştırıyor ve çok farklı bir sonuca ulaşıyor.
Sheila Margaret Pelizzon, ortaçağda ve erken modern çağda Batı Avrupa'da kadının evlilik, aile, miras, çalışma hayatı ve kamusal alandaki konumunda meydana gelen değişimi inceleyerek toplumsal cinsiyetin feodalizmden ziyade kapitalizmin bir yapısal öğesi olduğunu saptamaktadır. Modern çağın ürettiği ataerki, kadını aile ve toplum içinde tabi bir konuma itmiştir. Ataerki, erkeklerin kapitalist düzene desteğini sağlamış, kadını ucuz işgücüne dönüştürmüş ve sermaye birikimine destek olmuştur.
Bu çalışma feministlerin tarih dışı ataerki kavramını çürütmektedir. Kadınların evden çıkıp üretime katılmakla tabi olma sorunlarının çözüleceği yolundaki görüşü de çökertmektedir. Kadının toplumsal konumunu incelemekte kullandığı çok yönlü tarihsel maddeci yöntem, kadın sorununa geniş bir perspektif sunmaktadır.
“Kadının Konumu Nasıl Değişti?“, bilimsel yönüyle ortaçağ ve erken modern Avrupa tarihçilerinin, tarihle ilgilenen sosyologların, çalışma ilişkilerini inceleyen tarihçilerin ve toplumsal cinsiyet araştırmacılarının, genel yaklaşımı ve anlatımıyla da meslekten olmayan tarih meraklılarının ilgisini çekecektir.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789755336244
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
440
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2009-06
Çeviren
İhsan Ercan Sadi,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat