Son yılların en çok eleştiri alan kurumları arasında başı çeken TBMM'nin yasalarını, yönetmeliklerini, iç tüzüğünü ve geleneklerini biliyor muyuz? Bilmiyorsak, haklı tepkilerin yanında haksız eleştiriler de yapıyoruz demektir.
Parlamentonun işleyişinde içtüzüklerin ne denli önemli olduğunu, konuyla ilgili herkes çok iyi bilir.
Bugünü eksiksiz değerendirme kaygısıyla, gelmiş geçmiş bütün içtüzükleri araştırma alanına alan bu çalışmada, önerilmiş ancak kabul edilmemiş birtakım içtüzük düzenlemeleri de göz önünde bulundurulmakta, içtüzük hükümlerini açıklığa kavuşturabilmek için, bu konuda yapılmış araştırmalardan başka, hüküm gerekçeleri ve meclisteki görüşmeler, dahası Anayasa Mahkemesi'nin bu konudaki yaklaşımları değerlendirilmekte. Bakırcı, ayrıca, sorun yaratan her alanda yeni seçenekler üretme yoluna gitmiş, böylece, çalışma yalnızca varsıl bir bilgi kaynağı olarak kalmayıp, içüzükte düzeltim yapmak isteyenlere sunulmuş değerli bir kılavuz olma niteliğine ulaşmıştır.
İçtüzük konusunda hiçbir ayrıntıyı gözden kaçırmama kaygısı, yazarı, kapsam ve derinlik açısından konusunu her yönden kuşatan bir araştırmaya ulaştırmıştır. Bu nedenle de Bakırcı'nın bu değerli yapıtının, konunun uzmanı olsun ya da olmasın, tüm ilgili okurlara çok yararlı olacağından hiç kuşkum yok.
Prof. Dr. Cem Eroğul-
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789755332925
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
536
Basım Yeri
Ankara
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat