Anadolu’daki Amerika Kendi Belgeleriyle Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Amerikan Misyoner OkullarıKendi Belgeleriyle 19. Yüzyılda Osmanlı İmp.'ndaki Amerikan Misyoner Okulları

%20
Anadolu'daki Amerika,Uygur Kocabaşoğlu
Tüm 19. yüzyıl ve 20. yüzyılın ilk çeyreği misyonerliğin altın çağıdır. Zira bu çağ aynı zamanda kapitalizmin emperyalizme dönüştüğü çağdır. Bu dönüşümde araçsal görev üstlenen kurumlardan birisi de misyoner dizgesidir.
Görünürdeki ereği dinsel, gözlerden saklanan ereğiyse ekonomik, siyasal, kültürel özellikler ortaya koyan misyoner faaliyet, matbaa, hastane, okul gibi modern kurumlar ekseninde yürütülmüştür.
Okul, Amerikan misyoner faaliyetinin bir tür vitrini olmuştur. Bu vitrine konan mostralık ürünlerse yüksek okullar ya da College'lerdi. Kolejler bir yandan Osmanlı İmparatorluğu'ndaki “Amerikan çıkarları“nın bel kemiğini oluşturuyor, bir yandan da “Yeni Dünya“nın eğitim alanındaki prestijini simgeliyordu. Misyoner dizgesinin, ABD'nin emparyalist yayılmasına en büyük katkısı tanıma ve tanıtma konusudadır. Tanımak, nüfuz edebilmek için, tanıtmaksa öncelikle bu nüfuz edişi haklılaştırmak için zorunluydu. Dolayısıyla misyonerlerin en kalıcı etkileri, ülkelerinin insanlarının kafasında, bulundukları ülkelere ve halklara ilişkin iyi ya da kötü bir imaj yaratmak konusunda ortaya çıkmıştır.
Bu kitapta Amerikan misyonerlerinin 19. yüzyıl Anadolu'sundaki serüvenlerini bulacaksınız.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789755330945
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
212
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2000-08
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat