Yaşı kırkın altında olanlar şehid Sedat Yenigün'ü (1950-1980) tanımazlar. Ancak eserlerinden, hâtıralarından ve toplumda bıraktığı izlerden tanımaya ve anlamaya çalışabilirler. Bir Şehidin Notlarında Sedat Yenigünün düşünceleri, ihlâsı, vekarı, ilim, aşk ve cihadı sezilebilir.
İnsanî ve İslâmî değerlerin altüst edildiği, pragmatizmin, bencilliğin, lâkaydîliğin toplumu bütünüyle sardığı günümüzde Sedat Hocamıza ve şahsında toplanan İslâmî değerlere her zamankinden daha fazla muhtacız.
Merhum Cemil Meriç onun şehadeti üzerine şunları yazmıştı:
"Şuurdu Sedat, samimiyet idi, imandı... Coşkun bir gönüldü. Zulmün kılıcını kanının ateşinde eritecek kadar coşkun bir gönül. İsa Peygamber zamanında yaşasa havari olurdu, Asr-ı Saadette bir sahabe... Konuştuğu gibi düşündü, düşündüğü gibi konuştu... Sevgi idi, ihlâs idi. Asırlardan beri hasretini çektiğimiz yiğit, pervâsız, içi-dışı bir, münevver. Çevresini ışığa boğmak için alev alev yandı..."
Kitap, Şehidimizin muhtelif dergi ve gazetelerde çıkmış yazılarından derlendi. Şehadeti olan 5 Temmuz 1980e kadar yazdıkları "Yeşildi Medeniyetimin Adı" ve "Görünür Kavgada Yerimiz" adlarıyla iki bölümde okuyucuya sunuldu.
Stok Kodu
9789757560154
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
248
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat