Bazı Batı ülkelerinden köklü bir yayın geleneği vardır: Yirmişer, otuzar yıllık aralarla (ki, bu aralar gitgide kısalmaktadır), felsefede ve bilimlerdeki son durum, felsefenin ve bilimlerin sistematik tanıtımını, konu, alan ve problemlerinin tarihsel bir betimini içerecek şekilde, kitap veya kitap dizisi halinde okuyucuya sunulur. Bu kitap veya kitap dizisi, felsefede ve ilgili bilim alanında o ülkede uzamanlığını kabul ettirmiş kişilerin kendi uzmanlık alalnları üzerine yazılarından oluşur.
Bu kitapta, bu tür iki kitaptan seçilmiş yazıların çevirileri yer almaktadır. 15 ile 35 sayfalık bu yazılar, sadece iligli felsefe disiplinini tanıtma amacına da yönelik değildir ve yazarların kendi bakış açılarından o disiplinle iligi görüş ve eleştirilerini de içermeketedir. Tanıtma, görüş bildirme ve eleştiri, tüm yazılarda ortak özellikler olarak bulunmaktadır ki; bu özellikler, yazıları didaktik olmaktan kurtarıp dinamaik ve tartışmaya açık metinler kılmaktadır. Kitapta bazı disiplinin farklı bakış açılarından nasıl farklı biçimlerde betimlenevileceğine örnek olmaları bakımından ve okuyucuya bir karşılaştırma yapma olanağı vermek amacıyla art arda konulmuşladır.
Türkçede türünün ilk örneği olan kitabın ilk baskısı uzun süredir tükenmiştir. Büyük bir ihtiyaca yantı verdiği anlaşılan kitabın bu ikinci baskısı, küçük düzeltmeler dışında, ilk baskının tıpkıbasımı olarak okuyucuya sunuluyor.
(Arka Kapak)
IDéEFIXE'in Notu: Kitapta, Alwin Diemer, Robert Feys, Günther Patzig, Fritz Heinemann, H. Krings, H. M. Baumgartner, Gert König, Henry Margenau,Wolfgang Stegmüller, Harald Delius, Ivo Frenzel, Iring Fetscher, Jürgen v. Kempski, Waltraud Bumann'ın yazıları bulunmaktadır.
Stok Kodu
9789751012012
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
608
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-12
Çeviren
Doğan Özlem,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat