Tarih felsefesi; kökleri felsefe tarihinin erken dönemlerine kadar uzanmakla birlikte, esas gelişimini son 250 yılda göstermiş olan bir felsefe disiplinidir. Bir felsefe disiplini için kısa sayılabilecek bu geçmişe rağmen, tarih felsefesinin gelişimi, yarattığı tarihsel etki, başka hiçbir felsefe disiplini ile oranlanamayacak ölçüde güçlü olmuştur.
Kitapta, ilkçağdan günümüze kadar tarih felsefesinin gelişimi; Platon, Aristoteles, Augustinus, İbni Haldun, Herder, Kant, Hegel, Marx, Comte, Nietzsche, Dilthey, Spengler, Toynbee, Max Weber, Popper, Heiddegger ve Gadamer gibi filozoflar; hümanizm, aydınlanma gibi dönemler; Alman idealizmi, romantizm, marksizm, pozivitizm, tarihselcilik, Frankfurt okulu, varoluşçuluk, neopozitivizm, yapısalcılık, hermeneutik gibi akım ve felsefeler temelinde ele alınmaktadır.
1984'deki ilk baskısından bu yana değişik baskılarında yenilenen ve genişletilen ve eldeki 7. baskısına ulaşan kitap; tarih felsefesi konusunda Türkçede yayımlanmış, geniş kapsamlı ilk ve tek eser olma özelliğini korumaya devam etmektedir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789751016812
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
477
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat