Gökyüzünde Ayın Görüntüsü İslam Düşüncesinde Allah’ın Görülmesi Tartışmalarıİslam Düşüncesinde Allah'ın Görülmesi Tartışmaları

%30
Gökyüzünde Ayın Görüntüsü,Nasrullah Pürcevadi

Liste Fiyatı : 14,00 TL
İndirimli Fiyat : 9,80 TL
(Bu ürünü aldığınızda 9 puan kazanacaksınız)
   9

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Ehl-i sünnet mezheplerin inancı olan ahirette Allah'ın görülmesi inancı, benim kelam ve tasavvuf tarihinde ve İslami inançların şekilleniş devresinde incelemeye gayret sarfettiğim inançlardan biridir. Ancak benim, bu inancın doğru ya da yanlış oluşuyla hiçbir alışverişimin olmadığını da hemen belirtmem gerekir. Elbette ben, Müslüman birisi olarak bu inceleme ve araştırmaya yönelidiğimi ve benim inanç ve görüşümün bile her halükarda bu araştırma ve incelemede etkisiz olduğunu kabul ediyorum. Her araştırma ve inceleme bir tür yorumdur ve araştırmacının inancı ya da inançsızlığı da iste istemez araştırmaya dahildir.
Özetle, araştırmacının yapabileceği ya da yapması gereken şey, kendi inancının kendisine engel olmasını önlemek omalıdır. Dini inançları tarihi bakımından ve doğrular ortaya koyacak bir yöntemle incelenmesi ve tarih boyunca bu inançların şekilenişinin araştırılması kendisi o dine mensup olan birisi için özel bir zorluğu gündeme getirir. Böyle birisinin yaptığı araştırmayla araştırmalarının konusunu mensubu olduğu dinin dışında bir dinin ya da dinlerin teşkil ettiği birisinin yaptığı araştırma elbete birbirinden farklıdır. Kendi dini inançlarını incelemeye başlayan birisi, başka birisinin bedenini değil de sanki kendi bedenini ameliyet masasına yatırmış gibidir ve bu zor biriştir. Ancak bunun güzel tarafı, inancın anatomik incelemesi sona erdiğinde araştırmacının ayağa kalkması ve bu kez yeni bir bakış açısıyla daha aydınlık bir manzarada kendi dinine bakmasıdır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789755742403
Boyut
140-215
Sayfa Sayısı
267
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1999-02
Çeviren
Ahmet Çelik,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat