Ünlü bilim ve toplum felsefecisi Karl R. Popper'in 'Tarihselciliğin Sefaleti' adlı eseri, her iki felsefe disiplininin de problemlerini kendi kavşağında buluşturan çarpıcı bir kitaptır. Filozofun, gerek 'Açık Toplum ve Düşmanları' gerekse 'Bilimsel Buluş Mantığı' adlı eserleri, daha temelli bir probleme ışık tutmak üzere bu kitapta bir araya gelmişlerdir.
Görünürde sosyal bilimlerin tabiat biliminlerine indirgenip indirgenmeyeceği probleminin tartışıldığı eser, daha temelde 'tarihin bilimsel yöntemlerle tahmin edilebilir yasaları' olduğuna inanan toplum felsefelerinin bilimsellik iddialarını çürütmek istemektedir.
Bilim ve sosyal bilim ilişkilerinin incelendiği kitap boyunca merkezi kavram 'tarih'tir. Fakat yoksulluğu öne sürülen asıl fikir 'tarihsel' yöntem değil, tarihin modern ve tehlikeli bir kavranışı olan 'tarihselci' düşünce tavrıdır.
Yazarın fikirlerine iştirak edilsin ya da edilmesin, birçok konudaki uyarıcı ve uyandırıcı tesbitleriyle eser, okunmaya değer olduğunu hemen hissettirecektir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9799757732913
Sayfa Sayısı
168
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-06
Çeviren
Sabri Orman
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat