Can Esintisi İslam’da Şiir Metafiziği

%30
Can Esintisi,Nasrullah Pürcevadi

Bu kitapta aşıkane-sufiyane şiirin doğuşu, temelleri ve açılım çabaları büyük bir özen ve dikkatle incelenmeye çalışılıyor. Müellif, Ahmed Gazali'nin Sevanih'inden başlayarak Attar ve Hafız gibi büyük sufi yazarların eserlerindeki hikmet-i zevkinin orjinalliğini ve diğer felsefi ekollerden farklılığını gayet açık olarak sergiliyor. Fakat yazar yalnız bu iki eserle yetinmeyerek bu iddiasını mazmunları ve kavramları mısralardan, beyitlerden, mesnevilerden örnekler getirerek geniş bir şekilde ele alıp sürdürüyor.
Yazar sufilerin şiire bakışlarını (özellikle, Attar'ın fuka açması) sonrasında yeni ve farklı dille yazmaya başlamalarını, tasavvufi kavramların (bade, şarap, aşk ve aşkın kısımları vs.) değişim seyrini ve özellikle Hafız'da rindliğin anlam ve önemini açık, anlaşılır ve okuyucuyu sıkmayacak güzel bir dil ve üslupla ortaya koyuyor.
“H.5./M.11. yüzyıldan başlayarak Horasan'da ortaya çıkan aşıkane-sufiyane şiir, aslında derin bir manevi tecrübenin sonucdur; mana ehlinin Horasan'da ulaştığı, ardından da bu tecrübeyi Fars diliyle, özellikle şiirde dile getirmeye çalıştığı şuhud'un ürünü.“
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789755742397
Boyut
140-215
Sayfa Sayısı
448
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-12
Çeviren
Hicabi Kırlangıç,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat