Tarihin İçindenDoğumunun 65.yılında Ahmet Özgiray'a Armanağan

%30
Tarihin İçinden,Akif Erdoğru
Ermeni Meselesi, Ermeni olmayan tarihçi ve yazarların da katılımıyla yeni tahriflere sahne olmaktadır. Ermeni meselesinin gerçekte olması gereken iki tarafını, Türkler ve Ermeniler oluşturmaktadır. Fakat meselenin doğuşunu ve çözümsüzlüğünü besleyen dış faktörler, üçüncü bir taraf olarak hep varlığını sürdürdü. Bu üçüncü taraf, Ermeniler üzerinden uluslar arası çıkar elde eden geniş bir yelpazeden oluşmaktadır. Bu yelpazede yer alan yabancı devletlerin politikaları temelde birkaç amaca yöneliktir: Birincisi, Anadolu topraklarında bir Ermenistan kurulmasının Türklere rağmen mümkün olmadığını bilmektedirler. Ama her bakımdan güçlü bir Türkiye, birçok devletin bu coğrafya üzerinde ve çevresindeki çıkarlarının devamı için tehlike kabul edilmektedir. Bu sebeple bu coğrafyada hep tökezleyen, bir türlü belini doğrultamayan ve yabancı çıkarlara dur diyemeyen bir Türkiye arzulanmaktadır. Yani Anadolu topraklarında bir Ermeni devleti kurulmasına yönelik tehdidi canlı tutmaktır.
İkincisi, Türkiyenin yine bu coğrafyadaki etkinliğini kaldırmak için, bu coğrafyada daha sadık ve güçlü bir müttefik olarak İsrail benzeri bir Ermenistan yaratmak.
Üçüncüsü ise, ikinciyle de ilişkili olarak Türklerin bu coğrafyadaki egemenlik alanını daha ileri bir tarihte küçülterek, benzeri bir Sevr projesinde de bulunan küçük yerel devletçikler veya kukla devletçikler oluşturmak.
Üçüncü tarafın bu argümanların doğrudan Ermenilerin çıkarlarına yönelik olmadığı açıktır. Bütün bu projelerin daha kolay yürütülmesi için işletilen mekanizmalardan birisi de tarihin tahrifidir. Özellikle tarafsız bilim adamlığı görüntüsü ile, Türklerin konu ile ilgili rehavetlerinden de faydalanarak tahrifat sürdürülmektedir.
Stok Kodu
9799752550635
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
608
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-03
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat