Ege’De Çözülemeyen Türk-Yunan Sorunları Ve Casus B

%30
Geçmiş Günümüz ve Geleceğin Türk Dünyası (Ciltli),Fuat Uçar
Günümüz Türk Dünyası gerçeğini en iyi gören ve usta bir öngörü ile 1933'te Türkiye Cumguriyeti'nin kuruluşunun 10. yılı kutlamalarında, Çankaya Köşkün'deki bir program sırasında açıkça dile getiren Mustafa Kemal olmuştur. Atatürk burada "Bugün Sovyetler Birliği dostumuzdur, komşumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır fakat yarın ne oplacağını kimse bu günden kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, tıpka Avusturya- Macaristan gibi parçalanabilir, ufalanabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletller avuçlarından kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir..." şeklinde bir konuşma ile Türk Dünyası Gerçeği"ni açıkça ifade ederek günümüzün siyasi ve tarihsel gelişmelerine ışık tutmuştur.

20. yüzyılın son çeyreğinde Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından özgürlüğüne kavuşan Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nin yanında, Balkanlar'dan Doğu Türkistan'a kadar "kritik" dönem gelinen bu noktadaTürkiye'ye ekonomik, siyasal, kültürel vb. önemli bir takım görevler yüklemektedir.

Yine küresel düzeyde Türklüğünün siyasal, sosyal, kültürel, ekonomik, stratejik, askeri vb. gibi yönlerden mevcut potansiyelleri belirlenmeli, bunların kayıtları oluşturmalı ve bu kayıtlı bilgiler stratejik bir planlamada kullanılarak ortak bir vizyon oluşturmak amacıyla değerlendirilmelidir. Oluşturulacak bu güç ve eylem birliği öncelikli olarak her bir ülke, cumhuriyet, özerk bölge ve topluluk olarak ele alınmalı ve ortak bir eşgüdüme dönüştürülmelidir. Böylece kısa, orta ve uzun vadeli hedefler ve tedbirler aşamalı olarak belirlenmeli ve kesintiye uğratılmadan devlet politikası olarak uygulanmalıdır.

21. yüzyılda Türkiye'nin dünyadaki yerini, Türk Dünyası'ndaki yerinin belirleyeceği artık günümüzde açık bir şekilde görülmektedir. Fakat küreselleşen dünyada buna bağlı olarak ortadan kaldırılmaya çalışılan "ulus-devlet", milli ekonomi ve üniter yapı hakkında reform ve "uyum süreçleri" ne (aslında yıkılışa giden sürece uyum ya da geçiş demek daha doğru olsa gerek) karşı eğer Türkiye Cumhuriyeti ulus devlet olarak varlığını koruyabilirse, Türk Dünyası'ndaki konumu ve buna bağlı olarak dünya dengeleri içerisinde hak ettiği yeri alacaktır.
Stok Kodu
9789752552616
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
590
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-07
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat