Kutsal Topraklarda Casuslar Savaşı

%30
Kutsal Topraklarda Casuslar Savaşı,Mim Kemal Öke

Liste Fiyatı : 18,36 TL
İndirimli Fiyat : 12,85 TL
(Bu ürünü aldığınızda 12 puan kazanacaksınız)
   12

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Yirminci yüzyılla birlikte dünya siyasetine yön verenler artık bir cihan savaşının kaçınılmaz olduğuna inanmışlardı.

Bu emperyalist savaş Doğu'da yapılacak; ama Batı'da kazanılacaktı. Hazırlıklar başlamıştı. Ameliyata hazırlanan doktorun, hastayı tıbbi tahlillere tabi tutması gibi, köstebekler Şark'ı elinde bulunduran Osmanlı Türkiyesi'ne dağılmışlardı.

İstihbarat servisleri arasında en güçlü alanı, görünüşte, Britanya İmparatorluğu idi. Genellikle "Entelijans" olarak anılan İngiliz İstihbaratı Savaş, Dışişleri ve Hindistan Bakanlıklarının ayrı ayrı oluşturdukları ünitelerce yürütülüyordu.

1914'te cihan harbi patlak verir. Ajanlar, Osmanlı'yı terk ederlerken, Almanya ile ittifak yapan Babıali, bir de cihad ilan eder. Entelijans'ın "ayaklanmalar senaryosu" ters tepmiştir. Bu defa Araplar, Halife'nin çağrısına katılırken, İngiltere, bu mesajın sömürgelerindeki Müslüman halkları da ihtilallere sevk edeceğinden kuşkulanmaya başlamıştır.

Teşkilat-ı Mahsusa, Sultan Hamid'den devraldığı hafiye örgütünü sınırdışına sevketmiştir. Fedailer, Kafkasya'ya, Orta Asya'ya hatta Hindistan'a nüfuz etmektedirler.

Osmanlı istihbaratı, Avusturya ve Alman gizli servisleriyle işbirliği içindedir.

Bu kitapta Osmanlı ülkesinde -özellikle kutsal topraklarda- yürütülen casusluk ve karşı casusluk faaliyetlerini ve kahramanlarını bulacaksınız.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789753710367
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
205
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2013-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat