Osmanlı’nın Drednot Düşleri (Ciltli)Birinci Dünya Savaşına Giden Yolda

%30
Osmanlıların Drednot Düşleri (Ciltli),Serhat Güvenç
Reşadiye ve Sultan Osman sadece toplumsal bellekte değil, Osmanlı Bahriyesi'nden bu güne Türk Deniz Kuvvetleri'nin kurumsal belleğinde canlılığını hala koruyan derin bir iz bıraktı. Bu kitabın altyapısını oluşturan çalışma, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın talebi üzerine 2005 yılı içerisinde tamamlandı. Dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'in ricası üzerine, Drednot Ateşi ve Osmanlı Devleti: Reşadiye ve Sultan Osman Savaş Gemilerinin Öyküsü isimli kitapçığı kaleme almıştım. Çalışmanın omurgasını Londra'daki Kamu Kayıtları Dairesinde (PRO: Public Record Office) bulunan bir dizi belge oluşturmuştu. Çalışma Kasım 2005'te Kasımpaşa'daki Deniz Kuvvetleri Basımevinde sınırlı sayıda basılmıştı.
Chicago Üniversitesi Tarih Bölümünde Konuk Öğretim Üyesi olarak geçirdiğim 2005 - 2006 akademik yılında hem bu konuya daha da yoğunlaşma, hem de ilk çalışmadaki bazı eksiklikleri ve hataları bir ölçüde telafi etmeme yardımcı olabilecek kaynaklara erişme imkanı buldum. Konuya ağırlıklı olarak deniz harp tarihi perspektifinden bakan ilk çalışmadan farklı olarak, bu kez konunun kendi alanım olan uluslararası ilişkiler, özellikle de siyasi tarih boyutunu pekiştirip geliştirmeye gayret ettim. Bu gayretimin bir nedeni de, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde 2000 yılından beri vermekte olduğum Uluslararası İlişkilere Giriş dersidir. Bu derste okuttuğum Joseph S. Nye, Jr.'ın Understanding International Conflict isimli kitabı bana bir anlamda esin kaynağı oldu. Uluslararası siyasetin çatışma boyutuna odaklanan Nye'in kitabında çağdaş dünyaya damgasını vuran büyük çatışmalar belli bir sistematik içerisinde işlenirken, her büyük çatışmanın nedenleri, derin (deep), ara (intermediate) ve nihayet tetikleyici (precipitating) biçiminde sınıflandırılmakta. Kitabın Birinci Dünya Savaşı bölümünde, Osmanlı Devletinin savaş girişi de ele alınmakta. Bu bağlamda derin ve ara etmenlerden söz edilmekle birlikte, herhangi bir tetikleyici etmene değinilmemekte. 2004 yılına dek, kitabın eksik saydığım bu yönünü, Reşadiye ve Sultan Osman drednotlarının öyküsünü aktararak gidermeye çalıştım.
Konuyu daha derinlemesine araştırma ve inceleme fırsatı 26 Ağustos 2004 günü doğdu. O gün başlayan akademik yolculuğun bu metinle gerçek hedefine biraz daha yaklaşmış olduğunu umuyorum.
Serhat Güvenç-
(Sunuş'tan)
Stok Kodu
9789944885492
Boyut
250-330
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-01
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat