Türkiye'de jinekolojinin öncülerinden Prof. Dr. Aykut Kazancıgil, binlerce kadın tanıdı bugüne kadar... En azından “Kadınların erkekleri değiştirmeye çalıştıklarını biliyorum“ diyecek kadar. Taksim'de Kazancı Yokuşu'ndaki konaklarında 1930'da başlayan yaşamı Paris'e, Almanya'ya uzandı. II. Dünya Savaşı sonrasında Paris Tıp Fakültesi'nde jinekoloji eğitimi aldı. Türkiye'ye döndüğünde ilk işi jinekoloji konusunda yayımlanmış ne kadar kitap varsa araştırmak ve bibliyografyasını çıkartmak oldu.
Bugüne kadar Fransızca'dan Türkçe'ye çevrilmiş 14 bin kadar yazılı eserin kaydını durmadan, vazgeçmeden tuttu. Öğrenme aşkını mesleğiyle sınırlı tutmadı hiç. Çeşitli yayınevlerine yayın danışmanlığı yaparak felsefe ve tarih kitaplarının yayınlanmasına aracılık etti. Altay Türklerinde Ölüm , Çin Simgeleri Sözlüğü gibi çeviriler dahil, 82 kitaba, 321 yayına imzasını attı.
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde asistanlıktan ana bilim dalı başkanlığına kadar giden yolda üç ihtilal bîrden gördü. Zihninde filizlenen sosyoloji ve felsefe merakına rağmen ne sağa kaydı ne sola. Her hükümetle birlikte çıkan yasalara şaşırıp kaldı; bir akademisyen olarak YÖK'le hiçbir zaman barışamadı. 75 yıllık bîr ömre sığdırdığı her şeyi; hamilelik psikolojisinden anne karnındaki çocuğun gelişimine, eşcinsellikten Türkiye'deki bakirelik kavramına, menopoza, andropoza, adli tıbba kadar her konudaki düşüncelerini sakınmadan bizimle paylaştı. Doktor grevleri. Tabipler Odası'nın işlevi, alternatif tıp ve medyatik doktorlar konusunda diyecekleri vardı.Yahya Kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar, Kemal Tahir gibi yazarlarla yakın temasla geçmiş bir hayattan; Orhan Peker, Burhan Uygur gibi ressam dostlarla yaşanan renkli anılardan derlenen bu kitabı okurken gerçek bir entellektüelin o ironik üslubuna siz de duyamayacaksınız...
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789754586626
Boyut
130-195
Sayfa Sayısı
440
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat