İçindekiler:
- Kadınların Tarihi Cilt 1 Ana Tanrıçalardan Hıristiyan Azizelere
- Kadınların Tarihi Cilt 2 Ortaçağ'ın Sessizliği
- Kadınların Tarihi Cilt 3 Rönesans ve Aydınlanma Çağı Paradoksları
- Kadınların Tarihi Cilt 4 Devrimden Dünya Savaşına Feminizmin Ortaya Çıkış
- Kadınların Tarihi Cilt 5 Yirminci Yüzyılda Kültürel Bir Kimliğe Doğru
Fransız Devrimi kadınların tarihinde tamamen yeni bir evre açtı. Gelecek yüzyıl yeni yasalarda ve kurallarda da kadınların erkeklere bağımlılığını görecekti; fakat aynı dönem feminizmin doğuşuna, siyasal alanda kolektif bir güç olarak kadınların eşi görülmemiş bir biçimde ortaya çıkışına da tanık olacaktı. Dünyaca ünlü dizinin dördüncü cildi Fransız Devrimi ile Birinci Dünya Savaşı arası dönemi kapsıyor. Dinamik ve yayılmacı burjuva yüzyılın canlı bir portresini veriyor.
“Birçok öfkeden onlarca tarihçi kadınların vücutlarını, yüreklerini ve zihinlerini inceliyor, doğalarını ve rollerini araştırıyor... Araştırmaları sömürgeleştirilmiş bir kıtada gerçekleşen değişimlere işaret ediyor... Özgürlüğe giden yol uzundur. Bu yolda sonraki istasyonlara uğramayı diliyoruz.“
- L'Express I Anne Pons
Genevieve Fraisse, Centre National de la Recherche Scientifique'te felsefe bölümünde araştırma görevlisidir. Academie Française'ın üyesi olan Georges Duby, College de France'ta Ortaçağ Tarihi Profesörüdür. Michelle Perrot, Universite de Paris Virde Çağdaş Tarih Profesörüdür.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789754586299
Boyut
160-235
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-03
Çeviren
Ahmet Fethi,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat