“Tarihi mukadderat, Ankara'yı Türk inkılabının en mühim sahnesi yaptı. Ankara'nın kendine göre öyle esprileri, hadiselerin içine gizlenmiş öyle hususiyetleri var ki, Türk inkılabının bütün manâsını anlamak için mutlaka bu inceliklere dalmak lâzımdır: Ankara, inkılabımıza o kadar karışmıştır!
Elimizde bir “Ankaralı'nın Defteri“ var. Bu defterde millî inkılabın da ilk günlerinden itibaren hadiseler günü gününe kaydedilmiş... Bunların içinde Gazi'nin ilk günlere ait faaliyetine, mecliste ve hariçte yürüttüğü politikanın hususiyetine, birinci ve ikinci Büyük Millet Meclislerinin içyüzüne, millet kürsüsünde ve koridorlardaki müspet ve menfi çatışmalara, cephe hayatına, ilk günlerin türlü türlü zihniyet ve telakkilerine, hasılı Ankara'nın umumi ve hususi hayatına dair bugüne kadar işitilmemiş pek meraklı intibalar Var.“
Siirt Milletvekili Mahmut Soydan'ın istanbul'da çıkardığı Milliyet Gazetesi, İS Mart-26 Nisan 1933 arasında “Millici“ imzasıyla yayımlanan bu diziyi okuyucularına böyle duyurmuştu.
Milli Mücadele döneminin pek çok olayına değinen ve gazetede yayınlandığı sırada tartışmalara yol açan anılar, ilk kez bu kitapta bir araya geliyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789944880305
Boyut
130-195
Sayfa Sayısı
494
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-02
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat