Medyakronik: Hakiki Örneklerle Medya EleştirisiHakiki Örneklerle Haber Eleştirisi

%22
Medyakronik

Bu kitap 2000 yılının Mayıs ayında hayatına başlamış ve kapandığı 2002 Nisan'ına dek iki yıl boyunca her gün Türkiye'de günlük olarak yayınlanan tüm gazetelerin taranarak, toplumun gündemini oluşturan haberlerin eleştirisini, bir başka anlamda "haber analizini" yapan Medyakronik adlı internet sitesinden yapılan seçmelere dayanıyor. Ülkemizde daha önce bir benzeri yapılmayan bu çalışma, iletişim fakültelerindeki öğrenciler için çok yararlı bir yardımcı ders kitabı olma özelliği de taşıyor. Ne var ki, kitabın bundan da öte çok önemli işlevsel yanı; Türkiye'de gazetelerde hergün çıkan haberlerin "gerçek" anlamda ne "ifade ettiği", neyi, nasıl anlatmak istediği, kimi haberin kurgusunda, sunuluş biçiminde yeralan "manipülasyonların" kaynağının ne olduğunu net açıklamalarla vermesi.
Bu yanıyla ilk bakışta biz okurlara masum gibi görünen "sadece haber"den, gerçek anlamda sahici duygular yaratan "hakiki" habere uzanan bir medya eleştirisini içeren bu çalışma, bugün yazılı ve görsel basında egemen olan tekelci eğilimleri de mercek altına alıyor.
Kitap kendi içinde kategorik bölümlerden ve bazı "dosya"lardan oluşuyor. Bölümlerde gazeteciliğimizde hergün tanık olunan haber ihlalleri çarpıcı örneklerle sunulup, doğru tahlillerle "sahici" haberin nasıl olması gerektiği vurgulanırken; "dosya"larda toplumda "Umut Operasyonu" ve "Hayata Dönüş Operasyonu" gibi adlandırmalarla sürekli gündemde olmuş haberlerin nasıl izlendiği, "haber gizleme" ve "haber çarpıtma" gibi pratiklerle sorunun özünden nasıl uzaklaştırıldığı işleniyor.

Stok Kodu
9789756857748
Boyut
190-240
Sayfa Sayısı
352
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat