Bugüne kadar dış politika ile diplomasi kavramları karıştırılmış, diplomasi kavram olarak ihmal edilmiş, dış politikanın bir alt ürünü olarak görüldüğü içindir de, üzerinde fazla durulmamış akademik çalışmalara konu olmamıştır. Gerçekte, diplomasi başlıbaşına bir politika değil politikayı uygulayan bir araç ya da araçlar bütünü olup, dış politika ile birbirini tamamlar; başka bir tanımla politika stratejiyi saptarken, diplomasi de taktikleri yürütür.

Yıllarını Türk Dışişlerinde geçiren kırk yıllık diplomat Temel İskit, eserinin kendi deneyimlerinden süzülen araştırma ve incelemelere dayandığını ve diplomasinin dış politikanın bir aracı olduğunu belirtir, modern diplomasinin kurum ve araçlarını ele alırken ise kendi bilgi ve deneyimlerinden yararlandığını özellikle vurgular. Türkiyede diplomasiyi ilk kez tarihi, teorisi ve uygulaması ile birlikte ele alan bu kitapta, ikili ve çok taraflı diplomasi türleri, müzakereler, antlaşmalar vb ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti diplomasisi ve kurum olarak Türkiye Dışişleri Bakanlığı incelenmektedir.
Kendi alanında bir ilk olan bu eserin başvuru kitabı olarak önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz.

Bu eser, zahmetli bir emeğin ürünü ve emekli büyükelçi, değerli diplomat Temel İskitin engin deneyimi ile bilgisinin müstesna bir bileşimidir. Alışılmış yaklaşımlardan farklı bir biçimde ele alınmış olan bu değerli eseri herkese özellikle gençlere ve öğrencilere içtenlikle tavsiye ederim.

Prof. Dr. Ali Bozer, Eski Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı

Diplomasi kavramını ilk defa Türkçede kapsamlı biçimde ele alan bu eser için Temel İskiti kutluyorum. Kitap dış politikanın başlıca aracı olmakla birlikte ondan bağımsız bir inceleme alanı olan diplomasi sanatının başlıbaşına değer ve yararının anlaşılmasına katkıda bulunacaktır. Bunun yanısıra kitap, Türk diplomasi mekanizmasının işlevi ve çalışma biçimi hakkında gerçekten doyurucu bilgiler ve isabetli değerlendirmeler içermektedir.

İlter Türkmen, Eski Dışişler Bakanı

Bu kitap bir diplomasi üniversitesi görevini yerine getiriyor. Başından son sayfasına kadar bilgi ve deneyim yüklü. Eğer komplo teorilerinin yanıltıcı heyecanından kurtulup gerçekleri görmek; Türk hariciyesinin yıllar içinde değişen konumunu, asker başta diğer kurumlarla ve iktidarlarla ilişkilerini, ülkenin dış ilişkilerinin hangi ellerde ve nasıl oluşturulduğunu öğrenmek istiyorsanız, Diplomasi bir başucu kitabı değerinde.

Mehmet Ali Birand, Gazeteci-Yazar
Stok Kodu
9789756176771
Boyut
160-230
Sayfa Sayısı
578
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat