Teoman Duralı İle Üç Konuşma "Metafizik, felsefenin öteki şubeleri üzerinden bilimin sunduğu malzemeleri alırken, bir taraftan da değişik boyuttaki malzemeleri devralır. Bu sebeple de çoğu kere metafizik ile din karıştırılmıştır. Oysa metafizik tamamıyla felsefeye mahsus bir alandır ve bizatihi din değildir. Ama sınırdaştır."

"Bilimin kendisi, Aristoteles'in koyduğu tarif uyarınca ihtiyaçlarımızı karşılamaya yönelik bir etkinlik değil, tümüyle fikri bir anlama yönelik, bilmeye yöneliktir. Anlamaya yönelik bilgi ihtiyacımızı karşılar. Teknoloji ile bilim bugün alabildiğine apayrı şeylerdir."

"Bilimin yaşatan bir tarafı yok. Bilim çok lüks bir alandır. Tamamıyla insanidir. İnsan, işe yaramayan işlere kendisini vakfeden bir varlıktır. Bunu hayvanda göremezsiniz. Hayvan için işe yaramayan bir şey yapmak söz konusu değildir."

"Sermayecilik, teknolojiyi, üretim imkanlarını alabildiğine arttırması için kullanmıştır ki buradan da sanayi ortaya çıkıyor. Ve burada sınır tanımıyor. Fren yok. Kar haddi nereye kadar giderse gitsin. Tek gerçeklik budur. Ama bunu bilime mal edemeyiz."

"Pozitivizmde sürekli olarak kanıtlama istenir. Halbuki Allah inancı kanıtlamadan bağımsızdır, kanıt gerektirmez. Allah'ın ispatı diye bir şey söz konusu değildir. İspat konusuna girdiğimiz takdirde, her ispatın karşı ispatı da vardır."

"Evrimin bir biyolojik tarafı var, bir de ideolojiye esas olan taraf var. İdeolojik tarafı üç şey öne sürüyor. Birincisi, tekrar vurguluyorum rekabet, ikincisi mekanik maddecilik, üçüncüsü de Tanrı'nın inkarı."
(Arka Kapak) Teoman Duralı İle Üç Konuşma, İstanbul Yayınları, 9789758566051, Söyleşi
Stok Kodu
9789758566051
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat