Çağdaş Hollanda edebiyatının klasiklerinden sayılan Bernlef in Karartılar ı bunamayı ele alan ilk kitaptır. Konunun özellikle insani boyutuyla ele alınması, birçok okuru derinden etkilemiştir. karatılar, yalnızca bunama üzerine bir roman değil, aynı zamanda kabul edilemezin kabil edilişitir. Yapıt, ilk yayımlandığı 1984 yılından bu yana Hollanda ve Belçika da yarım milyondan fazla basılmış, 14 dile çevrilmiş ve 1988 yılında sinemaya uyarlanmıştır.
Roman kahramanı Maarten Klein, emekli olduktansonra karısı Vera yla birlikte Kuzey Amerika da yaşamaya başlar. Orada sakin bir yaşam sürer. Ta ki beyninde bazı arızaların baş gösterdiği zamana kadar. Maarten, dili, anıları ve gerçekle olan ilişkisi üzerindeki hakimiyetini kaybeder. Kendi dünyasında bir yabancı haline gelir. Tutunduğu tek kişi olan Vera yla ilişkisi de giderek kopar. Karaltılar, kayıp bilincin ve kalıcı aşkın hikayesidir.
"Maarten in zihni yavaş yavaş bulanmakta ve sonunda buharlaşmaktadır. Bernlef in bu işkenceyi anlatışı, şiddetli bir acı içerdiği gibi çok da cesurcadır"
Harold Pinter
Stok Kodu
9789756115022
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
144
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-04
Çeviren
Erhan Gürer
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat