Bu kitap, 1996 tarihinde İstanbul'da düzenlenen Habitat II.'nin hemen öncesindeki günlerde, Cihangir'deki Ülker Sokak'ta travestilere ve transseksüellere karşı uygulanan şiddetin öyküsünü anlatıyor. Cihangir'in bu sokağından atılarak başka semtlere taşınmak zorunda bırakılan travesti ve transseksüeller daha sonra sadece ölümlerle gündeme geldiler. Bir yılı aşan bir sürede 13 kişi hayatını kaybetti.
Aradan geçen zamana karşın, Nisan 2006'da Ankara'da Eryaman'daki olayların da gösterdiği gibi, travestilere ve transseksüellere karşı şiddetin, genel olarak toplumdaki şiddetin son bulmadığı ve Ülker Sokağın öyküsünün bugün de anlamını koruduğu görülüyor. Ülkes sokağın öyküsü bizde çok şey anlatıyor. Yeni dünya düzenini ve kentlerin yeni inşasını, dışlama ve kapatılma mekanizmalarını, demokrasi seçeneğini, altkültürlerin yaşadığı sıkışmayı ve popüler kültür toprağına kazılan patikalarındaki direnöe çabalarını... Ülker sokak'ta olup bitenleri anlamak, bu ülkede olanları anlamak için iyi bir anahtar, çözüme atılmış bir adımdır.
"Maskeler, Süvariler, Gacılar gerçek tarihin, ortak belleğin isyanı. Şiddeti uygulayanın tuttuğu kayıtlara karşı gerçeğin başkaldırısı. Unutmamak ve anlamak için bir başkaldırı..."
- Yasemin Öz
Stok Kodu
9789756115329
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
287
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-02
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat