Plantasyon Blues henüz on sekiz yaşında. Altın sarısı saçları ve vahşiliği tüm erkekleri baştan çıkarıyor. Büyük bir çiftlik sahibinin kızı olan Blues diğerlerinden üstün olduğundan ve çok iyi bir eğitim aldığından emin, ayrıcalıklı bir yaşam sürüyor. O seviliyor, şımartılıyor, erkeklerin ilgi odağı oluyor. Fakat beyaz teninin altında, aşık olduğu Afrika topraklarında doğan bir kadının kalbi atıyor. O Afrika için savaşmaya ve ölmeye hazır...
Bu romanda, tanınmış bir zenci yazar ilk defa kendisini beyazların, sömürgecilerin yerine koyuyor. Calixthe Beyala bu fırtınalı ve tutkulu öyküsüyle, Rüzgar Gibi Geçti romanının gerçek bir Afrika versiyonunu yaratmayı başarmış. Romanda şiddet ve heyecan, hayal ve hile, masumiyet ve aşk çarpışırken, zenciler ve beyazlar birlikte bir yaşam yaratmak için çabalıyorlar.
"Calixthe Beyala, sefaletin kol gezdiği topraklarda doğmuş, öte yandan, hayal gücü güçlü, hüzne yer veremeyen bir yaratıcılık ve kahkaha tufanını da içinde barındıran bir yazar."
- Christine Arnothy-
"Calixthe Beyala nın sözcüklerinde Afrika nın ritmi ve inanılmazı anlatma gücü gizli; bunların tümünü öylesine bir mizahla tatlandırıyor ki, genelde bizi engelleyen değerler zincirinin çok ötesine geçebiliyor."
- Françoise Xenakis- Plantasyon, Calixthe Beyala, 9789756115169, İstiklal Kitabevi, Ömür İlbaş
Stok Kodu
9789756115169
Boyut
145-225
Sayfa Sayısı
248
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-04
Çeviren
Ömür İlbaş
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat