Eğitici Olarak Schopenhauer - Zamana Aykırı Bakışlar 3Zamana Aykırı Bakışlar 3

%20
Eğitici Olarak Schopenhauer,Friedrich Wilhelm Nietzsche
Tılsımlı bir ad, Nietzsche'ninki: XX. Yüzyıl başında, şu ya da bu biçimde etkilemediği neredeyse hiçbir düşün, sanat ve kültür adamı kalmamışken, yüzyıl boyunca onlann ardından gelen her yeni yaratıcı kuşak da, onun çekim alanına girdi. Ama, zamanla, ortaya bir paradoks çıktı: bütün bu etkilemeleri, Nietzsche'nin yapıtının eksik, sağlıksız, giderek bozuk yayımları ve onlann çevirileri gerçekleştirmekteydi...
Bu olgudan yola çıkan iki Nietzsche uzmanı İtalyan fi-olog-felsefeci, Colli ile Montinari, eksiklikleri gidermek ve bozuklukları düzeltmek amacıyla, 1960'larda, devasa bir işe giriştiler: Nietzsche'nin Bütün Yapıtları'm sağlıklı bir biçimde oluşturmak - yani, onun adını taşıyan ve bugüne ulaşabilmiş ne kadar kitap, metin, tümce varsa, hepsinin, tarihsel sırayla, doğrusunu yayımlamak... Weimar'daki Arşiv'e girdiler; Nietzsche'nin, okuması neredeyse olanaksız el yazısını sabırla 'çözerek', en küçük ayrıntısına varasıya, metinlerinin, tam onun elinden çıkmış biçimlerine geri gidip, Eleştirel yayımını oluşturdular.
KGW'nin, otuz yıl içinde, Kitaplar ve Defterler bölümleri tamamlandı ve bunların, eşzamanlı olarak İtalyanca, Fransızca ve Japonca çeviri edisyonları yapıldı. Ancak, iki gözüpek uzmanın 'ömürleri vefa etmedi'; önce Hoca Colli, sonra da Öğrenci Montinari, öldüler - girişimin geri kalan bölümlerini şimdilerde yeni kuşaklar yürütüyor.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789752733725
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
125
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-09
Çeviren
Mustafa Tüzel,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat