27 Mayıs sonrası, Yassıada´da yargılanıp müebbet hapse mahkûm olan DP Nevşehir Milletvekili Necmettin Önder´in kaleminden...
"...O günlerde bizi hamama götürdüler. Orada Faruk Oktay´ın vücudunu gördük. Kalp bölgesi üzerinde, adaya getirilirken dipçikle meydana getirilen mosmor leke duruyor; ötesinde berisinde açılan yara bereler ise kısmen kapanmış ya da kapanmak üzere bulunuyordu.
Ferid Sözen´in başparmağının tırnağı ise sökülmüştü. Hamama iki subayla beraber girdiler. Ferid Sözen parmağını bize uzaktan işaretle gösterdi. Sonradan öğrendim ki, gerek Faruk Oktay gerek Kemal Aygün´ü ışıklı odada hem ağır hakaretlere hem de dayağa maruz bırakmışlar.
Faruk Oktay bu sorgu ve dayaklardan sonra bir gün fenalık geçirdi. Hastaneye indirdiler. Üç gün yattı. Tekrar hücreye çıkardılar. Bir iki gün sonra tekrar bir telaş ve koşuşmalar başladı. ´Sedye!´ diye bağırıyorlardı. Daha sonra: ´Sedyeye lüzum kalmadı.´ dediler.
Zira zavallı Faruk hücrede ölmüştü. Hâlbuki doktor raporu, ´Hastanede kalp krizinden öldü.´ diye düzenlenmişti."
Millî irade ile iktidara gelmiş bir siyasi parti ve onun hükümeti, milletvekilleri, dünyada benzerine şahit olunmayan bir mahkemecilik oyunu ile mahkûm edilmiş; Türk siyaset ve adalet tarihine kara bir sayfa eklenmiştir.
Bu kitapta o dönemde yaşananlar tüm gerçekliğiyle sunulmuş, suçlamaların gerek hukuken gerekse vicdanen dayanaksız olduğu ispatlanmıştır.
Stok Kodu
9789944015028
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
368
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2008-5
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat