Ebû Bekir Râzî, İslam düşünce tarihi boyunca hakkında pek çok spekülasyonların yapıldığı önemli düşünürlerden biridir. Tabiat Felsefesi akımının İslam dünyasındaki kurucusu olan Râzî, tıp, kimya, ilahiyat, felsefe ve ahlâk gibi birçok sahayla ilgilenmiştir. Onun tıptaki efsaneleşmiş şöhreti yanında, metafizik ve din felsefesi sahalarındaki görüşleri de ön plana çıkmış ve tartışılmıştır.
İslam felsefe tarihinde et-Tıbbu'r-rûhânî adıyla ilk kapsamlı ahlâk eserini yazan filozof, akla dayanan ve mutluluğu gaye edinen felsefî bir ahlâk anlayışına sahiptir. Onun ahlâk felsefesinde akıl, hevâ, haz, elem, irade, ahlâk-tıp ilişkisi ve fazilet ve rezilet gibi problemler önemli bir yer tutmaktadır.
Elinizdeki kitap, tabip-filozof Ebû Bekir Râzî'nin ahlâk anlayışını ele almakta; her türlü kötülüğün kaynağı olan hevâyı akıl ve irade vasıtasıyla kontrol altına alarak mutluluğa ulaşmanın yolunu ve filozofça yaşamın nasıl olması gerektiğini göstermektedir. Ayrıca eserde Râzî'nin tıbbî etikle ilgili görüşleri de ortaya konmuştur. Dolayısıyla bu çalışma, Râzî'nin günümüze kadar yeterince işlenmemiş olan bir yönüne ışık tutması ve bazı yanlış anlamaları ortadan kaldırması açısından önem taşımaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789753555579
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
200
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat