Türkiye’de İlk Tarikat ZümreleşmeleriDin Sosyolojisi Açısından Bir Araştırma

%28
Türkiye'de İlk Tarikat Zümreleşmeleri,Mehmet Rami Ayas

Liste Fiyatı : 6,50 TL
İndirimli Fiyat : 4,68 TL

Havale/EFT ile 4,62 TL
(Bu ürünü aldığınızda 4 puan kazanacaksınız)
   4

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Temel dini tecrübenin ifadelerinden biri olan sosyolojik tezahür, sırf dini zümreler olarak müşahede edilmektedir. Bu bakımdan, bilhassa kurucusu olan dinler sırf dini zümreler olarak anlaşılabildiği gibi; bu ümmetler içerisinde ortaya çıkan mezhep ve tarikatlar da, din sosyolojisi açısından, gözlem ve araştırma konusu olmaktadır.
Türkiye'de çeşitli dini zümreleşmelerle, varlığını sürdüren zümreleri de ele almak bakımından, onların kaynaklarına inmek ve Anadolu'da ilk ortaya çıkan dini zümreleşmeleri bilmek, özellikle önemlidir. Bunun için, bu kitabın yazarı, Anadolu'daki ilk dini-tasavvufi zümreleşmeleri araştırma konusu olarak seçmek istemiştir.
Bir din sosyolojisi uzmanı olan yazar, söz konusu bilimsel alan ile araştırmada uygulanan dini tecrübe öğretisini kısaca ele aldıktan sonra, Türkiye'de sözü geçen zümreleşmelerin sosyolojik zeminini teşkil eden olaylar ve yeni bir toplum çevresi teşekkülünü, görülen ilk dini-tasavvufi zümreleri, özellikle başlangıcı itibariyle buradaki topluluklarla bağlı zümreleşmeleri belirtmeye yönelmektedir.
Bu kitap ayrıca Türkiye'de din sosyolojisi alanında yapılan ilk doktora tezi olma özelliği taşımaktadır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789753556965
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
102
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2012-07
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat