“Mihne“ İslam tarihinin en talihsiz ve tartışmalı dönemlerinden biri. Sorgulama anlamına gelen terim. Mutelize fırkasının resmi mezhep olduğu erken Abbasiler döneminde hadis ehli bilginlerinin itikadi kabulleri nedeniyle takibat, yargılama ve zulme tabi tutulduğu bir sürecin de adı. Bu açıdan Mu'telize'yi ve Mihne olaylarını anlamak; özgürlük adına hareket ederek insan haklarına saldırmanın, özgürlük fikrine vurulabilecek en kötü darbe olduğunu; siyasilerin egemenlik aracı haline gelmiş görüş ve düşüncelerin ise kendi sağlıklı gelişme imkanını kaybedeceğini anlamak demek.
Btün bu çelişkili ve bednam konumuna rağmen Mu'tezile, İslam düşünce tarihine damgasını vurmuş önemli itikadi fıkralardan birisidir. Nitekim Mu'tezile'ye özgü fikirlerden, bu fırkaya karşı çıkanlar tarafından bile yararlanıldığını, esası bu mezhepçe konmuş düşüncelerin zaman zaman farklı mezheplerin içinde filizlendiğini tespit etmek mümkündür. Mu'tezile, yıldızı söndükten sonra bile, bazı kimselein, Mu'tezili görüşler üzerinden kendilerini ifade etmek, kendilerini kanıtlamak istedikleri bir mezheptir. Ne var ki, İslam mezhepleri arasında en az bilineni de yine odur.
Bu kitap, çok tartışmalı bir tarihsel sürecin dinamikleri içinden bakarak bu az blinen kelam mezhebini bilimsel yöntemlerle inceliyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789753556163
Boyut
130-195
Sayfa Sayısı
303
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat