Birçok eleştirmene göre Frank Herbert'in Dune ve Isaac Asimov'un Vakıf dizileriyle aynı konumda görülen Kim Stanley Robinson'ın büyüleyici Mars üçlemesi modern bilimkurgunun klasikleri arasında yerini almıştır.
İnsanoğlunun giriştiği en büyük macera başlıyor: Terra-kurmak...
Artık bütün insanlar Mars'ın tarihini biliyor: kızıllığını ve değişken vahşiliğini... Bu yüzden Mars'ın en eski adlarının hepsinin dilde garip bir ağırlık yapması ?Nirgal, Mangala, Auqakuh, Harmakhis? şaşırtıcı değil, onları taşıyan kadim dillerden daha da yaşlı, sanki Buz Çağı'ndan ya da daha öncesinden kalma fosil sözcükler gibi geliyorlar kulağa. Evet, binlerce yıl boyunca Mars insani işlerde kutsal bir güç oldu; sahip olduğu renk onu kanı, kızgınlığı, savaşı ve kalbi temsil eden tehlikeli bir güç haline getirdi. Ve böylece buraya geldik. Eskiden bir güçtü; şimdiyse bir mekân oldu.
2019 yılında John Boone Mars'a ayak basan ilk insan oldu.
2027 yılında Yeryüzü'nün en iyi mühendisleri ve bilimcileri arasından seçilen İlk Yüz gezegenin yüzeyine indiler ve insanoğlunun giriştiği en büyük mücadele başladı: Atmosfersiz, manyetik alansız ve aşırı soğuk bir gezegeni insanlar, hayvanlar ve bitkilerle dolu bir cennet haline getirebilmek. Kolonileşme ve Terra-kurma çabaları yeni bir toplum düzeni yaratabilecek mi yoksa Yeryüzü'nün bir kopyası mı oluşacak?
Mars üçlemesi yarattığı büyük ve ateşli hayran kitlesinin yaptığı büyük baskıların sonucunda üçlemeye bir kitap daha eklendi: Marslılar.
Stok Kodu
9789758240944
Boyut
105-175
Sayfa Sayısı
638
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
Sabri Gürses
Kapak Türü
Karton
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat