Kadın Filozoflar 2 Romantizmden Modernizme Kadar

%25
Kadın Filozoflar Iı,Marit Rullman
Bu kitabın, Kadın Filozoflar, Antikçağdan Aydınlanmaya Kadar başlıklı birinci cildinin sonunda yer alan kadın filozoflarla, bu ikinci cildin başında yer alan romantik kadın filozoflar aynı zamanda yaşamışlardı. Örneğin Dorothea Schlözer (1. kitap) ve Germaine de Stael birbirlerini kişisel olarak da tanıyorlardı.
Romantik'le Aydınlanma'nın bu zamansal kesişmesi, tarihsel durumu yansıtır. Yapılan ayrım, çağların değişimini vurgular. Bizim burada modernizm dediğimiz, Romantik çağla başlar.
Birinci kitap 2000 yılı kapsarken, ikinci kitap yalnızca 200 yıllık bir zaman dilimini kapsamaktadır. Bununla birlikte, burada sadece 37 portreyle yetinmek bizim için zor oldu. Çünkü (tanınmış) kadın filozofların sayısı, 19. ve 20. yüzyılda gittikçe artmıştır. Biz burada Hannah Arendt, Simone de Beauvoir, Mary Daly ya da Sarah Kofman gibi tanınmışların yanı sıra tanınmayanları da ele almaya çalıştık: Örneğin Constance Naden, Rosa Mayreder, Hedwig Bender vb. gibi. Bu arada örnekleyici bir yol izledik; Avrupa ülkeleri ve ABD'deki önemli felsefe akımarın göz önünde tuttuk. Birinci kitaptan ayrı olarak, ikinci kitapta kaba hatlarıyla tarihsel ve sistematik dört bölüme yer verdik. Çünkü farklı felsefe akımları, zamansal olarak yan yana yer aldığından kesişmeler kaçınılmaz oluyor.
(Önsöz'den)
Stok Kodu
9789757942696
Boyut
150-195
Sayfa Sayısı
360
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-01
Çeviren
Tomris Mengüşoğlu,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat