"Dambur Tarihi" ile Hemşinlilerin tarihi anlatılmaya çalışıldı. Dambur adı, antik çağ yazarlarının ortaya attıkları bir terimdir. Damburun bugünkü yeri Hala (Kala) denilen Çamlıhemşin köyüdür. Anlamı; antik Luvi diline göre "sahil" "kenar" demektir.

Kitapta, Hemşinin tarihi ile birlikte 5000 kelimelik Hemşin ve çevre ağzı (şive) sözlüğü de bulunmaktadır. Çevre ağzından amaçlanan, Çayeli sahil kesimi insanlarının konuştuğu dildir. Sahil ve Hemşin kesimi ortak dili ile ilgili şive farklılıkları da belirtilmiştir.

Küçük sözlükte yöre konuşma dilinin kelime kökenleri de belirtilmeye çalışılmıştır.Yani Arapça, Farsça, Gürcüce, Latince, Ermenice, eski Yunuanca ve öz Türkçe kelimeler açıkça gösterilmiştir.
"Dambur Tarihi" nin asıl amacı, Hemşin ve yöre insanları hakkında yıllardan beri yapılan aldatıcı yayınlar ve yazılan tarihi kitaplarındaki kasıtlı saçmalıkları ortaya koymaktadır.

"Dambur Tarihi", Rize Hemşin yöre halkının kökenini açıkça haykıran önemli bir vesika olacaktır. Size yabancı gelen ama aslında tamamen öz Türkçe olan yer adları ve diğer kelimeleri göreceksiniz.

Öte yandan, yöreye ait ibare, deyim, ve atasözlerini, öz Türkçeleriyle birlikte okuyacaksınız.
Kitabın başında belirttiğim gibi bu kitabı Sahil kesimi ve Hemşin kadınlarına armağan ediyorum: Bu kitap ka Emşing ve Purim katınga armagan bolsun...
Stok Kodu
9789750029912
Boyut
155-220
Sayfa Sayısı
608
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-03
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat