Kaşgarlı MahmutTürkçenin İlk Âliminin Gerçek Yaşam Öyküsü

%23
Kaşgarlı Mahmut,Ferhat Ciylan
Türkçenin İlk Aliminin Gerçek Yaşam Öyküsü
Üstadın hayatını yüzyıllar sonra bir memleketlisi, yaşadığı toprakların dili olan Uygur Türkçesinde bir roman halinde kaleme aldı. Çin yönetimi altındaki Doğu Türkistan'da
yayınlanmasıyla daha da büyük bir anlam taşıyan bu romanın, Türk dilini ve Türk bilincini daha ileriye taşıyacak nesiller yetişmesine katkıda bulunacağına inanıyoruz.
Kaşgarlı Mahmut, bilinen en eski Türk dili araştırmacısıdır. Kendisinden önce yapılmış benzer bir çalışma olmaksızın, Türk dilinin ilk sözlüğünü yazdı ve dilbisi kurallarını ortaya koydu. Eserinde aynı zamanda Türk töre ve geleneklerine, Türk şiirine, atasözlerindeki Türk felsefesi ve dünya görüşüne, spordan yemek adlarına kadar, Türklüğe ait günlük hayatın akla gelebilecek nesi varsa yer vererek bir Türkkıyat ansiklopedisi meydana getirdi.
11. yüzyılda Kaşgarlı Mahmut, Divanü Lugati-t Türk'üyle, Büyük Selçuklu idaresi ve önderliğinde bütün bir Müslüman aleminin Türk asrını yaşamakta olduğu müjdesini verdi.
Kaşgarlı'nın en az eseri kadar zengin ve ilginç yaşam öyküsünde, bu dahi Türk aliminin çok çeşitli yüzlerini görürüz: Karahanlı hanedanlığı soyundan gelen ve ailesinin uğradığı toplu suikast sonucu anavatanından uzaklaşan asil bir mülteci. Yıllar boyunca il il Türk topraklarını gezip bilgi ve malzeme toplayan bir antropolog. Melikşah'ın zevcesi Terken Hatun'a müteşekkirliğini belirten methiyeler yazan bir şair. Eserini halifeye sunduktan sonra memleketine dönüp talebe okutan bir müderris. Öldükten sonra türbesi sayısız Türk'ün uğrak yeri haline gelen bir evliya.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9799752560467
Boyut
138-210
Sayfa Sayısı
512
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-06
Çeviren
Zeynure Öztürk,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat