Avrasya Fatihi Tatarlar

%23
Avrasya Fatihi Tatarlar,İlyas Kamalov

Liste Fiyatı : 18,00 TL
İndirimli Fiyat : 13,86 TL

Havale/EFT ile 13,69 TL
(Bu ürünü aldığınızda 13 puan kazanacaksınız)
   13

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Sovyetler Birliği'nin yıkılmasıyla birlikte Türkiye'de Türk Dünyası ile ilgili çalışmaların sayısı artmıştır. Bununla birlikte Rusya Federasyonu içindeki Türk toplulukları ile ilgili yayınlanan kitapların sayısı yeterli değildir. Nitekim, düne kadar Rusya Federasyonu içindeki en büyük Türk topluluğu Tatarlar ile ilgili de Türkiye'de muhtelif bir çalışma yoktu. İşte İlyas Kamalov'un Kazan'ın 1000. yılının anısına hazırladığı Avrasya Fatihi Tatarlar adlı kitabın, bu boşluğu kısmen de olsa dolduracağını ümit ediyoruz.
Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan, 2005 yılında 1000. yılını kutladı. Rusya Federasyonu'nun ilk Devlet Başkanı Boris Yeltsin, 2005 yılında Kazan'ın 1000. yılının kutlamalarının yapılması için bütün hazırlıklara başlanmasına dair kararname çıkartmıştı. Bu kararname ile Rusya Federasyonu, Kazan'ın Moskova'dan daha yaşlı olduğunu resmen tanımıştır. Yeltsin'in kararnamesi, iktidarı devrettiği Vladimir Putin döneminde de geçerliliğini korumuş ve şehrin 1000. yılı muhteşem bir şekilde kutlanmıştır.
Kazan, İdil Bulgar Devleti zamanında bir kale fonksiyonu görürken, Altın Orda döneminde önemli bir ticaret merkezi haline gelerek Kazan Hanlığı'nın başkenti olmuştur. Medeniyetlerin, dinlerin ve kültürlerin kesiştiği Tataristan'ın başkentinin tarihî geçmişi bugün de kendisinden söz ettirmektedir. Nitekim Avrupa ile Asya sınırları arasında yer alan ve Batı ile Doğu kültürlerinin sentezini yaşatmaya devam ettiren bugünkü Kazan, Rusya Federasyonu'nun ekonomi, kültür ve bilim açısından en büyük şehirlerinden biridir. Kazan, çok çeşitli dinlere mensup birçok farklı milletten insanın bir arada yaşadığı bir şehirdir. Bu durum bütün Tataristan için geçerlidir. Tatarların ataları olan İdil-Bulgarları İslamiyet'i resmen kabul eden ilk Türk devleti unvanına sahiptir. Orta Asya ve bugünkü Rusya'da İslamiyet'in yayılmasına önayak olan Tatarların kimliklerini ve kültürlerini koruyabilmelerinin en önemli sebeplerinden biri de dindir. Kültürel bağlamda da Tatarların Türk dünyasına ve genel olarak dünya medeniyetine yaptıkları katkılar büyüktür. Çarlık döneminde bütün Türk halklarına Tatar denmesi de Tatarların Rusya'daki Türklerin önderliğini yaptıklarını göstermektedir. Müslümanlar ile Hristiyanların ve diğer dinlere mensup olanların yan yana yaşadığı Tataristan bugün de Rusya Federasyonu içindeki diğer cumhuriyetlere önderlik yapmaktadır. Bu bağlamda Tataristan, kendi içinde küçük bir Avrasyacılığı beslemektedir.
Kamalov'un kendi makaleleri ile Rusça ve Tatarca'dan çevirdiği makalelerden oluşan bu çalışmasında İdil-Bulgar Devleti, Altın Orda ve Kazan Hanlığı olmak üzere Tatarların tarih boyunca kurdukları devletler, Tataristan'ın bugünkü durumu, Tatarlar'da İslamiyet'in yayılması, Rusların Tatarları Hristiyanlaştıma çabaları, Tatar kültür ve sanatı ile Tatar aydınları gibi konulara yer verilmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789752561076
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
395
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat