Asırlarca Türk toprakları olan Balkan ülkelerinden bugün sadece Sırbistan da Türklere rastlanmamaktadır. Bu durumun sebeplerini Osmanlı Devleti, Sırbistan, Rusya ve Avusturya başta olmak üzere bütün Avrupa ülkelerinin izledikleri Sırbistan ve Balkanlar politikasında aramak gerekir. Üsküp Üniversitesi Türkçe Bölüm Başkanı, aynı zamanda da millî tarih profesörü olan Yusuf Hasmzaoğlu nun bu çalışmasının amacı, Osmanlı dönemi Sırbistan Türklüğü nü araştırmak, incelemek ve elde edilen neticeleri konuyla ilgilenenlerin dikkatine sunmaktır.
615 sayfalık bu çalışma kapsamında Türkçe, Sırpça, Hırvatça, Boşnakça, İngilizce, Fransızca, Rusça, Yunanca, Bulgarca, Lehçe, Slovence, Çekçe, Romence, Makedonca ve başka dillerde çıkan toplam 343 kitap, 74 mecmua, 6 gazete, çok sayıda ansiklopedi, sözlük, bülten, yıllık ve takvim ele alınmıştır.
Sırp Despotluğu nun topraklarında kurulan Semendire Sancağı veya Sırp ve dünya kaynaklarında daha çok Belgrad Paşalığı olarak bilinen bölgenin fethedilmesi, Türkleşmesi, İslamlaşması ve Türk kültürünün Sırp ve diğer Balkan kültürleri üzerindeki etkisi ve izleri hakkında arşiv belgelerinden başka Türk seyyahlarından Kâtip ve Evliya Çelebi, Avrupa seyyahlarından Otto Pirch, Felix Kanitz, Hans Dernschwam, Ami Boué ve diğerlerinin eserlerinden de yararlandık.
Stok Kodu
9789989581045
Boyut
155-220
Sayfa Sayısı
616
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat