Kanat Kitap, Leylâ Erbil'in kitaplarını yayımlamaya, ilk baskısı 1988 yılında yapılan Mektup Aşkları'yla başladı. Ardından, Leylâ Erbil'in edebiyattaki 50. yılı dolayısıyla 21 Ocak 2006'da düzenlenen 'Leylâ Erbil'de Etik ve Estetik' başlıklı sempozyumda sunulan bildirilerin toplamı aynı isimle yayımlandı. Eski Sevgili'nin 6. baskısı ise Eylül 2007'de çıktı. Şimdi, ilk baskısı 2001'de yapılan Cüce yeniden okurla buluşuyor.

[K]arıncalar mutfağında, yerde, şekerliğinde her yerde vardılar gerçekten. Ama ekmek, yemek kırıntılarına gelirdi onlar; temizlik yoktu ki bu evde! Belki de karıncalardan söz ederken başka şeylerdi konu ettiği. Şöyle bir şey söylemişti bir gün: 'Uyurken üzerimde dolaşmadıklarını nasıl bilebilirim! ' Bütün bu karmaşaya karşın ev tertemiz kokardı. Azıcık tarçınlı, zencefilli, bergamut karışımlı çok hoş bir rayiha yayılıydı bu evde.

'Kendiyle öteki, tiksintiyle kibir, soy sop saplantısıyla 'aitsizlik';

aynanın çağrıları, hiçlik ve bulantı üzerine yazılmış en lirik,

en şiirsel; en sert, en öfkeli; aynı zamanda en buruk, en kederli

yapıtlardan biri Cüce.'

Nurdan Gürbilek, Kör Ayna, Kayıp Şark

'İhtişamlı bir yapıt. Artık ancak başka bir şey yapılabilir.'

Orhan Koçak

Ah yasalara karşı gelmeyi öneren devrimci çağrı, geçmişin senin! Zorlu çabalarla kazandığın şu yerden caydıramayacaklar seni. Katharsis niteliğinde hızlı bir kurtuluş özlemi! Ama dünyayı böyle mutsuz da kabul edemiyorsun! Karıncalar, karıncalar! Kim çoğaltıyor ölümü?

Stok Kodu
9789758859764
Boyut
130-195
Sayfa Sayısı
196
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat