EGE MUTFAĞINA İLGİ DUYAN HERKESİN KÜTÜPHANESİNDE BULUNMASI GEREKEN BİR KİTAP
Sağlıklı yemeklerin öncüsü olan Ege Mutfağının, zengin çeşitliliği, çok kültürlülüğü ve antik çağlara dayanan geçmişiyle Dünya Yemek Kültüründe ayrı bir yeri vardır. Ege Mutfağında neredeyse 2500 yıldır zeytinyağı kullanılmaktadır. Bunun en önemli kanıtı, Urla'daki Klazomenai antik kentinde bulunan ve dünyadaki zeytinyağı fabrikalarının en eski örneği olan 'Zeytinyağı İşliği'dir. Etli yemekler, sebzeler, pilav, dolmalar tamamen zeytinyağlı olarak pişirilir. Salatalar ve haşlanmış otlar zeytinyağı olmadan düşünülemez. Kahvaltılarda zeytinyağı tabağı eksik olmaz sofralardan.
Balkanlardan ve Ege adalarından aldığı göçlerle zenginleşen Ege Mutfağında otların da ayrı bir yeri vardır. Giritten göç eden birine Kaç çeşit ot yersiniz? diye sorulursa alacağınız cevap Keçinin yediği her otu biz de yeriz, keçiye dokunmuyorsa bize de dokunmaz olacaktır.
Ege Mutfağı çok kültürlülüğün bir simgesi gibidir adeta. Türkler, Rumlar, Yahudiler, Levantenler, Boşnaklar, Arnavutlar bu kültüre katkıda bulunarak yemek çeşitliliğini zenginleştirerek yepyeni bir kültür oluşturmuşlardır.
Elinizdeki bu kitapta Egeye özgü birçok tarif yer almaktadır. Keyifli okumalar dileriz
Stok Kodu
9786055698140
Boyut
150-210
Sayfa Sayısı
176
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-05
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat